Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Çekmeköy Taşdelen Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi tankların altında kalan gençlerin, kadınların olduğunu dile getirerek, paramparça olduklarını ama onların sevgili Peygambere en yakın bir makama ulaştıklarını belirtti.

Şehitlerin bir şeye inandığını vurgulayan Erdoğan, Bakara Suresi'nin 154. ayetini okuyarak, şöyle devam etti:

"'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ama siz bilemezsiniz.' İşte onlar o yolda yürüdüler. Bu mücadeleyi verirken aynı zamanda demokratik haklarını da koruma altına aldılar. İşte şimdi 16 Nisan, 15 Temmuz'un hesabını sorma günüdür. 15 Temmuz darbe girişimi dikkat edin, 'Hayır' diyenler onlarla beraber mi Ve onlar şu anda dikkat edin, Kandil'den haber gönderiyorlar. FETÖ, Pensilvanya'dan haber gönderiyor, 'Hayır deyin.' Bilesiniz ki 'hayır' diyenlerin şu anda attığı adım budur ve bunlar şu anda bölücü terör örgütlerine destek verenlerdir. Bunların ta kendisidir. Niye 'evet' diyemiyorlar Çünkü 'evet' bunların bu ülkedeki geleceğini karartacaktır. Bakın şunu unutmayın, sevgili Peygamberimiz buyuruyor; 'Kişi sevdikleriyle beraberdir.' Sen Kandili mi seviyorsun Onlarla berabersin. Ne diyor Kandil 'Hayır'. 'Hayır' diyenler onlarla beraber haşrolunacak. Bu kadar açık ortada. Gerçekler ortada. Şimdi ben size niçin 'evet' dediğimi anlatacağım. 15 Temmuz bu ülkenin maruz kaldığı ilk değil, son ve en kanlı darbe olması sebebiyle ayrı bir yere sahiptir. Türkiye artık her 10 yılda, 15 yılda bir ayağına dolaşan darbe, muhtıra, ekonomik kriz gibi prangalardan kurtulmak zorundadır."

"BİZİ BÖLEMEYECEKLER"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Başbakanlığı, Cumhurbaşkanlığı döneminde yaşadığı tecrübelerin kendisine çok şey öğrettiğini aktaran Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok şey gördük, çok şey tecrübe ettik. Gördük ki Türkiye artık mevcut yönetim sistemiyle yoluna devam edemez. Mevcut sistemde ısrar etmek, 'Bu ülke sürekli darbe tehditlerine açık kalsın' demektir. Mevcut sistemde direnmek, Türkiye'yi ekonomik krizlerin pençesine terk etmek demektir. Mevcut sistemi savunmak, bu ülkenin terör örgütleri karşısındaki mücadelesinin başarıya ulaşmamasını istemektir. 'Böyle gelmiş, böyle gitsin' demek bu millete her türlü zulmü, yokluğu, yoksulluğu müstehak görmektir. Eski Türkiye görüntüleri darbecilerin özlemidir. Terör örgütlerinin özlemidir. Ülkemizi diz çöktürmeye çalışan şer güçlerin özlemidir. Biz asla böyle bir Türkiye görüntüsüne razı değiliz. Milletimizle birlikte büyük Türkiye'yi istiyoruz. Milletimizle birlikte güçlü Türkiye'yi istiyoruz. Milletimizle birlikte lider ülke Türkiye'yi istiyoruz. Milletimizle birlikte muhasır medeniyetler seviyesinin üstündeki Türkiye'yi özlüyoruz. Bunun için her bir vatandaşımız 16 Nisan'da, sandık başına gittiğinde verdiği oyun ne anlama geldiğini çok iyi bilmelidir."

Recep Tayyip Erdoğan, "Buradan Çekmeköy'den tüm milletime soruyorum. Avrupa'da, dünyanın değişik yerlerinde bizi izleyen milletime, kardeşlerime sesleniyorum. Tek millet için 'evet' mi Tek bayrak için 'evet' mi Tek vatan için 'evet' mi Tek devlet için 'evet' mi " diye sorarak, "Kardeşlerim, bizi bölemeyecekler" ifadelerini kullandı.