Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı ve Malezya Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin'deki son gelişmelerle ilgili olarak Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Anadolu Ajansı 15.05.2018 - 17:29 | Son Güncelleme : 15.05.2018 - 21:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı ve Malezya Başbakanı ile görüştü
Arşiv

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin'deki son gelişmelerle ilgili olarak Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile birer telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmelerde ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinli göstericileri yönelik saldırıları ele alındı. Liderler, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın cuma günü İstanbul'da yapmayı planladığı olağanüstü toplantı başta olmak üzere konuyla ilgili atılabilecek adımlara ilişkin fikir teatisinde bulundu.

Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile de telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, Filistin'deki son gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ve İsrail askerlerinin Filistinli göstericileri hedef alan saldırılarına karşı İslam ülkelerinin ortak tavır sergilemelerinin önemini vurguladı. Konunun Birleşmiş Milletler'in gündemine de taşınacağına değinilen görüşmede, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın cuma günü İstanbul'da yapacağı olağanüstü toplantı hakkında fikir teatisinde de bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Londra'daki temaslarını tamamlamasının akabinde gerçekleştirdiği görüşmede, Filistin'deki son gelişmeler ele alındı. Müslümanların ortak tavır sergilemelerinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam İşbirliği Teşkilatının cuma günü İstanbul'da yapacağı olağanüstü toplantı hakkında da fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de dün akşam aynı çerçevede bir telefon görüşmesi yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...