Siyasetten bugün iki ahlaki değerlendirme geldi. Önce CHP lideri, ardından da Başbakan Erdoğan iki farklı olayda 'ahlak'a gönderme yaptılar.

Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ilk olarak et fiyatlarıyla ilgili sorular yöneltildi. Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın Adalet Bakanı'nın açıklamalarına karşılık sözlerini de değerlendirdi.

İlişkili Haberler


Baykal'ın 'Ahlaksız teklif' açıklamasına 'biz onun kullandığı ifadeleri kullanma noktasında değiliz' diyen ve Anayasa paketinde uzlaşma ummadığını belirten Erdoğan, Siirt'te 1 yıl önce gerçekleşen ve bugün basında yer alan tecavüz ve cinayet haberi hakkında da şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuyla ilgili bütün adımlar atıldı ve atılıyor. Ama bugün bir grubun gazetelerindeki yaklaşım çok çirkin. Bir yıl önce olmuş bir olay ve karışanlarla ilgili bütün adımlar atılmış. Milli Eğitim Bakanı, Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan, Siirt Valiliği gerekli açıklamaları yaptı. 1 yıl önce olmuş bir olay hakkında yasal, ilgili bakanlıkların ve valiliğin atması gereken adımlar atılmış. Olay bugün tekrar gündeme getiriliyor.

Bu gazetecilik değildir. Bu basın ahlak ilkelerine yakışan bir yaklaşım değildir. Bu tam aksine, gerek o ilimizle ilgili gerek o olayda adı geçenlerle ilgili psikolojik yıkımlara neden olur. Buralarda çok daha dikkatli olmaya gerekir diye düşünüyorum.''

BAYKAL'IN AÇIKLAMALARINA YANIT
Başbakan Erdoğan, ''Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Anayasa değişiklik teklifini Anayasa Mahkemesi'ne götürmezse hala uzlaşma ihtimali var' dedi. Sayın Baykal'dan da bir 'ahlaksız teklif' değerlendirmesi geldi. Gerçekten siz bir uzlaşma olabileceğine inanıyor musunuz? Baykal'ın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Karşımızda uzlaşmaz bir grup var. Bunlarla böyle bir uzlaşma ihtimali vermiyorum. Çünkü biz başından itibaren uzlaşma çalışmalarını hep aradık. Muhalefetle birlikte yapmak istedik. Muhalefetin bir kısmı seçimden sonra bu iş olsun teklifiyle karışımıza geldi. Ana muhalefet partisi, 'bu parlamento anayasa yapamaz' diye çok çirkin bir yaklaşımla ve siyaset kurumunu inkar edercesine geldi.

Bildiğiniz gibi parlamenter demokraside parlamentolar seçim anına kadar yasa çıkarır. Bu bazen kanun olur bazen Anayasa değişikliği olur... Ama yasa organının bu yetkisini yok farz eden bir muhalefet ile karşı karşıyayız. Bunlarla uzlaşma yapabilir misiniz? Yapamazsınız.


"UZLAŞMAYA VARIZ..."
Fakat hala biz uzlaşmaya varız. Bu AK Parti'nin değil, tamamiyle 264 milletvekili arkadaşımızın teklifidir. Bu konuda CHP de içinde olmak üzere diğer siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarının geçmişte birçok Anayasa hazırlıkları olmuş. Ortada tüm bu çalışmalar hazırlanarak atılmış bir adım var. Bu paket böyle bir pakettir...

Adalet bakanımızda bu konuda 'buyurun uzlaşma kapısı yine de açıktır. Yapılabilecek olan ne varsa gelin bunu yapalım...' dedi. Ki benim açıklamam da olmuştur. Ben de, 'yasal zemini bu işin neyse buyursunlar görüşsünler' demişim. Bunu ABD seyahatim öncesinde de söylemiştim ama buna yine yaklaşılmamıştır.

Bakan arkadaşım yine bunu söylemiştir ama gördüğünüz gibi ana muhalefet liderinin yaklaşımı çok çirkindir. Biz onun kullandığı ifadeleri kullanma noktasında değiliz çünkü bizim edebimiz adabımızı buna müsaade etmez.''

'ÇOCUK AFFI' ÖNERİSİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çocuk suçluların affına yönelik teklifini de bir soru üzerine değerlendiren Erdoğan, '' şu anda kendilerinin yoğun ve ciddi bir çalışmaları olduğunu'' söyledi.

Bunun suça itilen çocuklarla ilgili bir çalışma olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Alt komisyondan geçeni yeterli bulmuyoruz. Bunun üzerinde daha detaylı bir çalışma yapıyoruz. Belki zaman alacak ama gayet başarılı bir çalışma olsun istedik ve şu andaki Anayasa çalışmaları bittikten sonra büyük ihtimalle bu çalışma Meclis gündemine gelecek'' şeklinde konuştu.
Erdoğan, Türkiye'de et ithalatı ile fiyatların balanse edileceğini, fiyatların istedikleri yere çekileceğine inandığını belirterek, ''Çekmediği taktirde, Et ve Balık Kurumu başta olmak üzere süreci bu şekilde devam ettireceğiz. Çünkü burada amaç, halkımın ucuz et veya et ürününe ulaşmasıdır'' dedi.

Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi:

''Son zamanlarda et fiyatlarıyla ilgili spekülatif bir fiyat artışı var ve bunu fırsat kolaycılığı olarak değerlendirebiliriz. Buna daha fazla göz yummak mümkün değil. Müdahale için tarım bakanıma bu konuyla ilgili bir talimat verdim ve arkadaşlar kendi içlerinde teknik olarak bir çalışma başlattılar.

Bu arada, ben de bazı arkadaşları görevlendirerek birçok markette, piyasada fiyatları istettim. Çünkü bazı yazılı, görsel medyadaki fiyatlar ne derece doğru, bizzat arkadaşlarımla araştırarak öğreneyim dedim. Kıyma, kuşbaşı, diğer et fiyatları nedir öğreneyim istedim. Fiyatlardaki bu dengesizliği, aşırılık karşısında, tarım bakanımız her türlü yöntemi denemesine rağmen beklenen düşüş olmadı. Bunun üzerine bazı AB ülkelerindeki fiyatları da araştırdım. Hatta uzak ülkelerdeki fiyatları da araştırdım.

Bu fiyatlardan sonra, artık dedik ki 'böyle böyle...' Zaten AB ile müzakere sürecinde olan bir ülkeyiz ve belli miktarda canlı veya karkas olarak et alma durumumuz söz konusu... Ve bu konuyla ilgili arkadaşlarım çalışmaları bitirdiler. Şu anda başta Et Balık Kurumu olmak üzere kesimleri bizzat yerinde kontrol etmek suretiyle... Eğer karkas gelecekse, canlı gelecekse zaten böyle bir problem yok. Buna göre bir et ithali yoluna veya canlı hayvan getirmek üzere böyle bir adımı atalım istedik.

Bu arada bizde de besiciliği sürekli olarak teşvik ediyoruz. Besicilik belli bir noktaya gelsin istedik ve inanıyorum bu fiyatları Türkiye'de balanse edecektir. İstediğimiz yere bu fiyatları çekecektir. Çekmediği taktirde biz Et Balık Kurumu başta olmak üzere bu süreci bu şekilde devam ettireceğiz. Çünkü burada amaç, halkımın ucuz et veya et ürününe ulaşmasıdır. Bunu başarmamız gerekiyor. Bunun için de bu adımı attık.''

Başbakan Erdoğan, ''Sizin beklediğiniz bir fiyat var mı? Hangi seviyeye inmesini umuyorsunuz?'' soru üzerine, ''Bunu söylemem çok uygun olmaz. Şu anda arkadaşlarımız yani yaptığımız çalışmada belli bir yere çekiliyor. Zannediyorum halkım bu fiyattan çok çok memnun olacaktır. Yani bu fiyatların çok çok altında bir fiyattır'' diye konuştu.

Erdoğan, bir başka soruyu yanıtlarken de ithalin ağırlıklı olarak AB üyesi ülkelerden olacağını dile getirdi.