Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla aradı.

Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısının ne zaman yapılacağı ele alındı.

Taraflar söz konusu toplantının Ekim ayının sonunda ya da Kasım ayının ortasında yapılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, Kıbrıs konusu da ele alınırken, Kıbrıs Rum Kesiminin bölgede tek taraflı sondaj faaliyetlerine başlamasını kararlaştırılmasıyla ilgili ortaya çıkan sorun konusunda taraflar görüş alışverişinde bulundu.

Rum Kesiminin bu tutumu üzerine Kıbrıs Türk Kesiminin de petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri konusunda Türkiye ile anlaştığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun sorunun barışçıl bir şekilde aşılması amacıyla BM Genel Sekretri Ban Ki-Moon'a sunduğu teklif hakkında Papandreu'ya bilgi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yaptığı görüşmede adanın denizlerindeki doğalgaz kaynaklarının ancak kapsamlı bir çözüme varıldıktan sonra araştırılması ve işletilmesinin daha doğru olacağına işaret etti, tek taraflı girişimlerin müzakere sürecini olumsuz etkileyeceğini hatırlattı.

Papandreu ise konuya ilişkin olarak Yunanistan ve Rum Kesiminin tutumu konusunda Başbakan Erdoğan'a bilgi verdi. Bu konuda itidalli yaklaşılmasının önemli olduğuna işaret etti.

YUNAN SÖZCÜ’DEN AÇIKLAMA
Öte yandan, açıklama yapan Yunanistan hükümet sözcüsü İlias Mossialos ise görüşmenin ani bir görüşme olmadığını, iki başbakanın New York'ta BM Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde yapmaları planlanan görüşmenin yerine yapıldığını söyledi.

Mossialos, telefon görüşmesinde, ikili görüşmelerle ilgili beklentileri konuşan Papandreu ve Erdoğan'ın, haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan ancak Türkiye'deki seçimler nedeniyle ertelenen iki ülke arasındaki üst düzey konseyin ekim sonu veya kasım başında faaliyete geçirileceğini belirttiklerini söyledi.

"Yunanistan'ın her zaman arzu ettiği şeyin, Türkiye Cumhuriyeti ile işleyebilir bir ilişki sağlanması olduğunu" ifade eden Mossialos, "ekim sonu ya da kasım başında ortamın, Türkiye'ye gitmeyi planlamamıza olanak sağlayacak şekilde olmasını ümit ediyoruz" dedi.

Görüşmede, Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'de petrol arama çalışmalarının da ele alındığını belirten Mossialos, Papandreu'nun, bu konuda "sükunetin hakim olması gerektiğini" ifade ederek, Kıbrıs Rum kesiminin, egemen bir ülke olarak ne yapacağına karar verme hakkı bulunduğunu, bölgede sorun yaratabilecek tek yanlı hareketlerden kaçınılması gerektiğini söylediğini belirtti.

Mossialos ayrıca, iki ülke arasındaki ihracat, turizm ve sağlıkla ilgili konuların da Papandreu-Erdoğan görüşmesinde ele alınıldığını bildirdi.

Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına başlamasının ardından Türkiye ile KKTC arasında "kıta sahanlığı"nı sınırlandıran anlaşma imzalanmış, Akdeniz'de çalışmalar yapması için Piri Reis gemisi İzmir'den Ege'ye açılmıştı.