Erdoğan: Yaralar açık kalsın istiyorlar

AK Parti Genel Başkanı, önce Batman ardından da Siirt miting yaptı. Batman'da DTP'ye yüklenen Erdoğan, Siirt'te ise halka 'Baykal'ı burada gören var mı?" diye sordu.

28.02.2009 - 16:16

Erdoğan: Yaralar açık kalsın istiyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Batman'ın Diyarbakır Caddesi'nde düzenlenen mitingde halka seslendi.


Demokraside alınan onca mesafeye rağmen birilerinin ''memlekette yaralar açık kalsın, hiç kapanmasın'' anlayışıyla hareket ettiğini dile getiren Erdoğan, ''Biz yaraları saralım diye uğraşırken birileri yaraları kaşımakla meşgul. Yaraları açanlar, kaşıyanlar aynı yolda yürüyorlar. İstiyorlar ki belli bölgeler, belli şehirler, belli sorunlarla daima beraber hatırlansın. Kendi imtiyazlı seçkin konumlarını kaybetmek istemeyenler, bu ülkenin huzur bulmasından ne yazık ki huzursuz oluyorlar. Ağız tadıyla bir arada yaşama irademiz güçlenirse bu sahnede kendilerine rol verilmeyeceğini iyi biliyorlar. Milletimiz, kendisine tuzak kuranların oyununu her defasında bozmuştur, bozacaktır. Milli iradeyi rehin almak isteyenler er veya geç mahcup olurlar''  dedi.

"HERKESE SAYGI DUYMALIYIZ"
Erdoğan, ''Bu ülkede Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abhaz, Boşnak hep birlikte üst kimliğimiz olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında bütünleşerek, bir ve beraber olacağız. Türk'ün kendi kimliğine saygınlığı şüphesiz olacak. Kürt kardeşimin, Laz'ın, Boşnak'ın, Arnavut'un hepsinin de olacak. Hepsine saygı duymak zorundayız. Aldatmadan ülkemizin tamamını kucaklıyoruz'' dedi.

AKP'NİN SEÇİM BÜROSU TAŞLANDI
Başbakan'ın Batman'daki konuşmasının ardından DTP’liler AKP'nin seçim bürosu ile Belediye Başkanı adayının otelini taşladı.

SİİRT'TE HEDEF BAYKAL
Batman'ın ardından 2004 yerel seçimleri ile 22 Temmuz seçimlerinin startını verdiği ve kendisi için ayrı bir önemi olan Siirt'te halka seslenen Erdoğan, burada da başta Deniz Baykal olmak üzere muhalefeti hedef aldı.

Erdoğan, ''Seçime sadece 28 gün kaldı. Beyler ancak meydana çıkabildiler. Oradan da sadece gerilim siyasetinden başka bir şey yapmıyorlar'' dedi.

Siirt'in kendisine kalbinde ve yüreğinde yer açtığını, bağrına basarak el üstünde tuttuğunu dile getiren Erdoğan, Siirtlilerin 6 yıl önce ''Yiğit düştüğü yerden kalkar'' diyerek kendisine bir emanet yüklediklerini söyledi.

Tam altı yıldır bu emaneti layıkıyla taşımanın hassasiyeti içinde olduğunu ve bugün bir kez daha hemşehrileri, dostları, kardeşleri ve akrabalarının arasında bulunduğunu dile getiren Erdoğan, ''Sevginize, şefkatinize, ahde vefanıza teşekkür ediyorum. Hamdolsun bizler de Siirt'te mahcup olmadık. Bundan sonra da inşallah olmayacağız'' diye konuştu.

"SESSİZ YIĞINLARIN SESİYİZ"
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bütün vatandaşlarını kucaklayan bir devlet olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Bu ülkede artık kimse sahipsiz, kimsesiz değildir. Çünkü biz sessiz yığınların sesiyiz. Devlet de sahipsiz değildir, milletimiz de sahipsiz değildir. Artık güven esasında milletimiz kendi devletine, devletimiz de kendi milletine sahip çıkıyor. Çünkü artık hortumları kesen, yoksulu gözeten bir yönetim var'' diye konuştu.

Devleti görünmez alanlarda tarif edenlerin izledikleri siyaset sayesinde bertaraf olduklarını savunan Erdoğan, ''Bu siyaset sayesinde kaygılar, korkular yerini umuda bıraktı. Devletle milletin arasına girenler, açık yaralardan beslenenler sadece mahcup oldular'' dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bir zamanlar Batman'da kadınlar ve kızlar acı çekerken, aynı Batman'da birileri devleti rutinin dışına çıkarıyordu. Peki aynı zamanda Ankara ve İstanbul'da neler oluyordu? Burada raydan çıkan, rutinin dışına çıkanlar orada aile fotoğraflarındaki efendileri için bankaların içini boşaltıyordu. Çetelerin çıkar birliği bozulunca milletimin yüzü gülmeye başladı. Her şey milletimizin iradesine uygun olsun. Dün hukuk dışına çıkanlar bugün tedavülden çıktı. Millet tedavülden çıkardı mı onları? Çıkardı. Dün kendilerini devlet zannedenler, bugün toplumdan tecrit oldular. Terör de çeteler de bütün unsurlarıyla tamamen tecrit olacaktır.''

Miting alanında toplananlara CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Batman'a gelip gelmediğini soran Erdoğan, ''Hayır'' yanıtını alınca, ''Bunların birisi ana muhalefet, birisi yavru muhalefet. Niye gelmediler? Bunlar Türkiye'nin iktidarına talip değil mi?'' dedi.

DTP'nin de batı illerine gitmemesini eleştiren Erdoğan, ''AK Parti 81 vilayette var. Bunların 80'inden milletvekili çıkardı. Çünkü AK Parti milletin partisi'' dedi.

Havaalanından Batman kent merkezine gelene kadar yol kenarlarında çamur, batak alanlar gördüğünü ve bu durumdan büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Erdoğan, Batman Belediyesini eleştirdi.

''Buranın belediyesi yok muydu? Belediye ne iş yapıyor? Buraları temizlemek, yaya kaldırımı yapmak, asfalt, parke döşemek belediyenin en doğal görevi değil mi?'' diye soran Erdoğan, vatandaşların yerel seçimlerde ''ideolojiye değil, hizmete oy vermesini, kimlik siyasetiyle değil, hizmet aşkıyla oy kullanmasını'' istedi.

Erdoğan, hizmet anlayışlarında ayrımcılık olmadığını belirterek, ''Batman Belediyesi bugüne kadar hak ettiği parayı kuruşu kuruşuna almıştır. Burada farklı siyasi parti var diye AK Parti olarak asla hizmeti aksatmadık'' dedi.

''BUNLARIN GÜNDEMİNDE HİZMET YOK”
Erdoğan, Siirt'in yıllarca ihmal edilmiş, yıllarca görülmemiş, fark edilmemiş sorunlarının tamamının üzerine kararlılıkla gittiklerini vurgulayarak, ''Sadece Başbakan olarak buraya 13 kere geldim. Şimdi size soruyorum. Sayın Baykal'ı burada hiç göreniniz var mı? Sayın Bahçeli hiç Siirt'e geldi mi? Ah keşke gelseler. Keşke Siirt meydanındaki coşkuyu, heyecanı bir görebilseler. İnanın onları burada görmekten mutlu olurum. Türkiye adına mutlu olurum. Siirt'im adına mutlu olurum, Şehirlerimiz adına mutlu olurum. Dikkat edin Türkiye'nin sadece Ankara'sı yok, İstanbul'u ve İzmir'i yok. Ama Türkiye'nin Siirt'i, Batman'ı, Hakkari'si ve Van'ı da var. Niçin oralara gelmezler acaba?

“Seçime sadece 28 gün kaldı” diyen Erdoğan, “Beyler ancak meydana çıkabildiler. Oradan da sadece gerilim siyasetinden başka bir şey yapmıyorlar. Ellerine dosyalar almışlar, dosya siyasetinden başka bir şey yapmıyorlar. Yalan üstüne, iftira üstüne, karalama üstüne, çamur üstüne siyaset icra etmenin peşindeler. Soruyorum kendilerine; Beyler, elinizdeki dosyanın ciddiyeti varsa bir kıymeti harbiyesi varsa Türkiye hukuk devleti... Bunu meydana getirme, bunun yeri yargıdır. Yargıya götür, orada gereği yapılsın. Yargıya götür, buraya siyaset getir, siyaset. Siirt'e ne yapacaksın? Var mı yapacağın bir şey? Gel de burada bunları anlat. Yok ki. Söyleyecekleri de yok, yapacakları da yok. Ellerinde dosya dolaşıyorlar. Bunların gündeminde hizmet yok. Bunların siyasetinde proje yok. Bunların Türkiye'ye ilişkin, şehirlerimize ilişkin, şu Siirt'e ilişkin ufukları, vizyonları yok” şeklinde konuştu.

Siirtlilerin seçimlerdi en füzel vereceğine inandığını dile getiren Erdoğan, ”Hani o meşhur Siirt Battaniyesi var ya. 29 martta sandık yoluyla o battaniyeyi onların üzerlerine örtün. Bugüne kadar uyuyarak geldiler. Bundan sonra da bırakın mışıl mışıl uyumaya devam etsinler. En azından hizmete engel olmazlar. En azından Türkiye'nin demokratikleşmesine engel olmazlar. En azından Türkiye'nin büyümesine engel olmazlar'' ifadelerini kullandı.

"OY VERMEYENLERİN DE HÜKÜMETİ"
Erdoğan, ''AK Parti, her türlü özgürlüğün teminatıdır. AK Parti, kendisine oy verenlerin olduğu kadar oy vermeyenlerin de hükümetidir'' dedi.

AK Parti'nin yükselişinden, milletten daha fazla teveccüh görmesinden ve oylarını arttırmasından rahatsız olanların akla hayale gelmeyecek senaryolar üretmeye başladığını ifade eden Erdoğan, ''22 Temmuz öncesindeki tavrı yeniden sergilemeye başladılar. Demokrasiyi, milli iradeyi, Meclis iradesini, seçimleri bir kez daha tartışma konusu yapmaya başladılar. Sanal tehditleri, hayali tehditleri yeniden tezgaha sürmeye başladılar. Siirt meydanından tüm Türkiye'ye, bütün milletime sesleniyorum; AK Parti, demokrasinin, millet iradesinin, her türlü özgürlüğün teminatıdır. AK Parti, kendisine oy verenlerin olduğu kadar, oy vermeyenlerin de hükümetidir. AK Parti, hizmet siyasetinin adresidir. Kim ne derse desin, hizmet üretmeye, eser üretmeye devam edeceğiz" dedi.

"BİZ KİMLİK SİYASETİ YAPMIYORUZ"
"Kimlik siyaseti yapmıyoruz" diyen Erdoğan, "Milletimizin karşısına bütün samimiyetimizle çıkıyoruz. Benim için Türk, Kürt, Arap, Laz kardeşim, hepsi aynı. Biz, bir ve beraber olacağız. Çünkü biz tüm yaratılanları, yaradandan ötürü seviyoruz. Biz, millete efendi olmaya gelmedik. Biz, bu milletin hizmetkarı olmaya geldik. Biz, bu milletin hizmetkarıyız. Hizmet ürütemeye de devam edeceğiz.

İşte 81 vilayetimize aynı gözle baktık. 71,5 milyon vatan evladına aynı gözle baktık. Aynı dili kullandık. Doğu'da ayrı, Batı'da ayrı konuşmadık. Kuzey'e ayrı, Güney'e ayrı konuşmadık. Ayrı dil kullanmadık. (Şu il bize oy verdi hizmet götürelim. Bu il bize oy vermedi oraya hizmet götürmeyelim) demedik. Çünkü, bizim kitabımızda onların yeri yoktur. Yıllarca bu ülkede bu siyaseti güttüler. Kendilerinden olmayanı dışladılar, horladılar, ötelediler. Biz, 780 bin kilometrenin tamamını kucakladık. Antalya'ya ne yaptıysak, İzmir'e onu yaptık. Tekirdağ'a ne yaptıysak, Siirt'te de onu yaptık. Samsun'a nasıl hizmet götürdüysek, Tunceli'ye de aynı hizmeti götürdük. Değerli kardeşlerim, Muş'a, Hakkari'ye ve Van'a aynı hizmeti yaptık. İşte AK Parti'nin farkı bu'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...