Erdoğan: Yargı yasamayı kuşattı

"Yürütme yargıyı kuşatma altına almak istiyor" diyen Yargıtay Başkanı Hasan Gereker'e yanıt veren Başbakan Erdoğan, "Yasama ve yürütme yargının kuşatması altında" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.03.2010 - 13:42

Erdoğan: Yargı yasamayı kuşattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e yanıt verdi.

Erdoğan, şöyle konuştu: ''Dün yargıdaki bir başkanımızın yaptığı bu açıklama, gerçekten bizi üzmüştür. Nedir? 'Yargı, kuşatma altındadır' ifadesi veya 'Yargı kuşatılmaya çalışılıyor' şeklinde bir ifade. Ben bu değerli dostuma şunu hatırlatmak isterim; bu ifadeniz bir defa ne yasal uygulamalarla ne de filli uygulamalarla mümkün değil. Ancak şunu ben burada çok rahat söyleyebilirim; Türkiye'de yasama da yürütme de yargı tarafından kuşatılmıştır.

Eğer yasama organı 411 ile bir karar çıkartıyor da bu 411 yok sayılıyorsa yargı tarafından siz bu ülkede yasama veya yürütmenin yargıyı kuşatmaya çalıştığından bahsedemezsiniz.

Ben örneklerle konuşuyorum. Aynı şekilde yerindelik kararı yürütmeye ait olduğu halde yargı yerindelik kararını yürütmenin elinden alıp kendisi uygulamaya koyuyorsa siz yargının yürütme veya yasama tarafından kuşatıldığından bahsedemezseniz. Yargının fiziki şartları yoktur eğer diyorsanız bu çok büyük bir haksızlık.”

Sayfa Yükleniyor...