Erdoğan: Yeni Anayasa için mutabakat yok

Anayasa değişikliği konusunda Meclis’te ve kurumlar arasında mutabakat olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, buna rağmen demokratik açılım çalışmalarının sürdürüleceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 27.09.2009 - 18:29

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Demokratik Açılım sürecinde başka ne tür konuların çıkacağı ve bunu kapsayan bir Anayasa değişikliği olup olmayacağına'' ilişkin sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği konusunun gündemlerinde olduğunu hatırlatarak, ''Fakat görünen o ki parlamento da buna hazır değil, kurumlar da buna hazır değil. Biz bir Demokratik Açılım içeresinde ağırlıklı olarak, terör sorunu başta olmak üzere Kürt kökenli vatandaşlarımızın sorunlarından tutun da tüm etnik unsurların sorunlarına varıncaya kadar bu sorunlar üzerinde duracağız'' dedi.

Devam eden Alevi çalıştayları konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, hem bu sorunlar nezdinde hem de azınlık hakları ile ilgili sorunlar ve işsizlik sorunu üzerinde duracaklarını da anlattı.

Ayrıca, AB ile görüşülmekte olan fasıllarla ilgili sorun alanları nelerse, bunların da üzerinde duracaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Biz burada bütün sorun alanlarımızı minimize etmenin gayreti içinde olacağız. 'Bunları sıfırlar mısınız?' Mümkün değil sıfırlamamız, ama ne kadar bunları azaltırsak, sırtımızdaki yük de milletçe o kadar azalacaktır. Geleceğe bu defa çok daha güçlü yürüyeceğiz, çok daha endişelerden uzak yürüyeceğiz. Çok daha huzurlu ve mutlu bir toplum olarak yolumuza devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...