İspanya temaslarının ardından önceki gün yurda dönen Başbakan Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündemde BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, darbe komisyonunun yeni bakanlık önerisi ve Suriye’deki durum vardı.

Erdoğan, dün raporunu Meclis’e sunan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun ‘demokrasi bakanlığı’ kurulması yönündeki önerisiyle ilgili, "Bakanlık sayısını 25’e indirene kadar akla karayı seçtim. Keşke 15’e indirebilsek..."

Başbakan Erdoğan, BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığı konusundaki görüşünü, “siyaseti terörize ederseniz önünüzü kapatırlar, siyaseti siyaset gibi yaparsan herkes seni alkışlar" sözüyle dile getirdi.

"ÖNÜNÜZÜ KAPATIRLAR"
Gündeminde, BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezleke olan Erdoğan, "Siyaseti terörize ederseniz önünüzü kapatırlar" dedi.

"Siyaseti siyaset gibi yaparsan herkes seni alkışlar" diyen Erdoğan, “Siyasetçi olarak ben, teröristle herhangi bir vekil arkadaşımı görüştürmem. Teröristle sarılıp kucaklaşanlarla görüşmem, arkadaşlarımın görüşmesine de sıcak bakmam" şeklinde konuştu.

Başbakan, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun ‘demokrasi bakanlığı’ kurulması yönündeki önerisini de değerlendirdi. Yeni bir bakanlık kurma fikirlerinin olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bakanlık sayısını 25’e indirene kadar akla karayı seçtim. Keşke 15’e indirebilsek" ifadesini kullandı.

"KORKAKLARIN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYA"
Suriye krizinin çözümünde Rusya'nın kilit ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, "İran kilit olmaktan çıktı. Rusya’nın tavrı çok önemli" dedi.

Uluslararası örgütleri bir kez daha eleştiren Başbakan, "BM’nin yapısının değişmesini teklif ettik. Tüm kıtalar, inanç grupları temsil edilsin ve dönüşümlü olsun dedik. Bu başarılırsa dünya çok farklı bir yere gider. Ama korkakların egemen olduğu bir dünya var. Egemen demeyeyim de korkakların ağırlıkta olduğu bir dünya var" şeklinde konuştu.