Erdoğan: Yettiği kadar deterjan yollarız

Basında yer alan Rabia Kadir haberine kızan Başbakan, MHP lideri Bahçeli'ye de yüklendi: AK Parti'nin aklığını konuşma, deterjan bulmakta sıkıntı çekiyorsan yollarız.

12.07.2009 - 16:50

Başbakan Erdoğan, partisinin Antalya kongresine katılmak için yerel seçimlerden sonra ilk kez Antalya'ya geldi.

CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın karşılamaya gelmediği Erdoğan, kongrede yaptığı konuşmada bugün basında yer alan Rabia Kadir'e Yalova'da yaptığı konuşma gerekçesiyle vize verilmediği haberine tepki gösterdi. Erdoğan'ın eleştirilerinin hedefinde MHP lideri Bahçeli ve CHP lideri Baykal da vardı.

Gazetelerde yer alan "Uygurların Annesi" Rabia Kadir'in 2006'da Yalova'da yaptığı bir konuşma nedeniyle vize alamadığı yönündeki haberi eleştiren Erdoğan, ""2006 yılında Rabia Kader'in Türkiye'ye girişi yok. Yalova'da da böyle bir konuşma yapmamış. 1990'lı yıllarda girişi var. O zaman da iş kadını. Ayıptır. Ben Dışişleri Bakanlığı'na söyledim, 'gerekli tekzibi yayınlayın' dedim. Dışişleri Bakanlığı konuyu takip ediyor. Bizim bu konu ile ilgili hassasiyetlerimiz belli" diye konuştu.

Başbakan, MHP lideri Bahçeli'ye de yanıt verdi:

"Bakıyorum ki Sayın Bahçeli bana sesleniyor: Davos'ta dedin ''one minute'', burada da ''One munite' de de yardımcı olalım'. Sen duymuyorsan ben ne yapayım Sayın Bahçeli. Yaa... Bizim hassasiyetlerimiz seninle mukayese edilmez. Biz olayları anında gündeme taşırız ama sen ne yazık ki iktidarda olduğun dönemde, Başbakan yardımcısı iken, Çin'e gittiğinde, Uygur Türkçesi 50 yıldır üniversite okutulurken orada yasaklandı ve Sayın Bahçeli sesiniz çıkmadı, sesiniz... Araştırdım, baktım sesiniz çıkmadı ve sizden sonra da diğer arkadaşlarınız gitmeye devam etti. Gelmiş şimdi bana hamaset yapıyorsun. Hamaset yapma, icraat yap, icraat. İcraat yap da alkışlayalım, yok. Uygur Türkçesi yasaklanıyor Çin'de sesin çıkmıyor. O zaman Türkiye'nin başbakan yardımcısısın. Arkadaşlarıma söyledim iyice araştırın diye."

BAHÇELİ KAN ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYI BIRAKSIN
Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi bir kez daha tutarlı siyaset yapmaya davet ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kan üzerinden siyaset yapmayı bırakmasını istiyorum. İstismar siyasetini terk etmeye davet ediyorum. Bunu bir kez daha kendisine hatırlatıyorum. AK Parti'nin aklığını konuşacak kadar kendisini ak olmaya davet ediyorum. Eğer deterjan bulmakta sıkıntı çekiyorsa, kendilerine biz yeteri kadar deterjan göndeririz, hiç endişesi olmasın. 'Deterjan arıyormuş AK Parti'. Biz  sana gereken deterjanı buluruz merak etme. Sen önce kendin gerçek manada milli ol, milliyetçi ol. Uygur Türkleri bizim akrabamız, kardeşimiz. Hükümet olarak, ülke olarak burada bir ayrımcılığa, burada bir katliama kayıtsız kalmamazı asla söz konusu olamaz. Nitekim kalmıyoruz da. Biz her platformda söyledik, dürüstçe, cesurca hakkı dile getirdik. Her platformda mazlumun yanında, zalimin karşısında olduk. Bundan sonra da bu tavrımızı kararlılıkla sürdüreceğiz."


ANTALYA İÇİN ÖZELEŞTİRİ YAPTIK
Başbakan Erdoğan, Antalya'yla ilgili şöyle konuştu:

"29 Mart seçimlerinde Antalyalı vatandaşlarımızın ortaya koyduğu irade ve tercihi saygıyla karşılıyoruz. Bu açıdan şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Değerli kardeşlerim, 'Başbakan Antalya'ya küstü' dediler, 'Başbakan artık Antalya'ya gelmez' dediler. 'Antalya artık hizmet alamaz, yatırım göremez' dediler. Bu ifadeler ana muhalefetin aynaya bakarak kendini takdim etmesidir. Onlar kendilerini anlatıyorlar. Hizmetkar insanları bu ülkede alkışlamamışlardır. Tam aksine hep yaftalamışlardır. Mantıkları budur, anlayışları budur. Şu beş sene içerisinde bunu Antalya'da Antalyalı vatandaşlarımız çok açık bir şekilde göreceklerdir. Bunu söylüyorum. Bunlar tamamen, lafügüzaftır. Boş laftır. Bizim Antalya aşkımız, geçici bir aşk değildir. Biz burada CHP'ye hizmet etmiyoruz ki. Biz Antalya'ya ve Antalya'da yaşayan tüm vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Bizim Antalya sevdamız, Antalya tutkumuz hafif bir rüzgarla savrulup gidecek değil. 81 vilayetimize nasıl adaletli bir şekilde hizmet taşıyorsak, aynı şekilde Antalya'ya da hizmetlerimiz devam edecek. Şehirlerimizi onlar gibi asla bir kale gibi görmedik. Tüm  şehirlerimizi medeniyetin bir aynası olarak gördük. Şehirlerimiz kalkınırsa Türkiye kalkınır, şehirlerimiz ilerlerse Türkiye ilerler. Kalkınma da, demokraside önce şehirlerden başlar. Bunun yaklaşımı içinde olduk."

Türkiye genelinde birinci parti olmalarına rağmen, AK Parti'nin oylarındaki kısmi gerilemeden dolayı öz eleştiri yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya'da, Antalya gibi birkaç şehrimizde ortaya çıkan seçim sonuçlarının sebeplerini de istişare ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Antalya Milletvekili Baykal, 29 Mart seçimleri öncesinde kendi partisi için bir hedef belirlerken ne diyordu: 'AK Parti şu kadar oranın altında bir oy alırsa bu seçimin mağlubudur'. Bakın daha yarışa girerken, 'Ben bu maçtan galip çıkacağım' diye girmiyor. Maça çıkarken 'mağlup olacağım da kaç gol yiyeceğim' bunun hesabını yaparak çıkıyor. Bir defa siyasette bir lider yarışa çıkarken 'mağlup olacağım' diye çıkar mı? 'Bu seçimden başarıyla çıkacağız' diye, 'galip geleceğim' diye çıkar. Ama sayın Baykal bugüne kadar hiçbir zaman bu ülkede bir numara olmamıştır, olamamıştır. Çünkü 29 Mart seçimlerine, yenilmiş olarak, kaybetmiş olarak, ikinci parti olmayı içine sindirmiş olarak girdi. Kendi başarısızlığına bakmıyor, kendi öz eleştirisini yapmıyor, kendi muhasebesini yapmıyor. Ya... AK Parti'nin oylarındaki kısmi azalma üzerinden siyaset üretmeye çalışıyor. Sayın Baykal, biz sana muhasebe müdürlüğü görevini vermedik ki. Biz kendi muhasebemizi yapıyoruz zaten, bizim bu noktada sıkıntımız yok."

ANTALYA'DA İKİ CHP'Lİ RÜŞVET SKANDALINDAN GİTTİ
Baykal'a her seçimde alınan başarısızlıktan dolayı kendisine ve yakın çevresine fatura kesmeyi düşünüp düşünmediğini Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hiç bir kere olsun aziz milletin size verdiği mesajları doğru okumayı aklınızın ucundan geçirdiniz mi? Siz önce bir iğneyi kendinize batırın, önce kendiniz bir aynaya bakın. Biz zaten sizi çok iyi tanırız. Sizi İstanbul'dan, Kocaeli'nden, Ankara'dan tanırız. Biz CHP'yi İSKİ skandalından, Yuvacık barajındaki skandaldan, Çankaya'daki yamyamlar skandalından tanırız. Sizi gayet iyi tanırız. Ve sizi en son işte Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 1 trilyonluk cezadan tanırız. Hazine'den aldığınız o parayı nerede harcadınız onu anlat onu? Bak 1 trilyon cezaya mahkum  oldunuz. Yolsuzluklardan bahsediyorsun, bu ne? Ne bu? Önce bunun hesabını ver."

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yönetimin CHP'li olduğunu ancak göreve gelir gelmez iki kişinin rüşvet skandalıyla gittiğini kaydeden Erdoğan, "Acaba gelecek seçime kadar kaç arkadaşları daha gidecek. Acaba gelecek seçime kadar kaç skandal daha patlayacak. Ben Antalyalı kardeşlerimden rica ediyorum. Antalya'ya sahip çıkınız, Antalya'nın kaynaklarına sahip çıkınız. Antalya'nın projelerine, Antalya'nın kazanımlarına sahip çıkınız" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...