Erdoğan: Yolsuzluk arayan aynaya baksın

Başbakan Erdoğan, ''İlla yolsuzluk görmek istiyorlarsa, gitsinler, aynaya baksınlar, orada İSKİ'yi görecekler, orada Kocaeli'ni görecekler. Orada nasıl yolsuzluk yapmışlar onu görecekler'' dedi.

Konya’da halka seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yolsuzluk görmek isteyenin aynaya bakması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Mardin ve Siirt'te, bugün Konya'da, yarın Muş'ta ve pazar günü de Bitlis'te açılışlar gerçekleştireceklerini bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Birileri Ankara'da sürekli iftira atıyor, sürekli çamur atıyor, karalamaya çalışıyor. Onlar ellerinde sürekli kağıt sallarken, biz Anadolu'nun, Trakya'nın yollarında açılıştan açılışa koşturuyoruz. Farkımız bu.

Yolsuzluğun olduğu yerde 13 bin 555 kilometre bölünmüş yol olabilir mi? Yolsuzluğun olduğu yerde 160 bin derslik, 80 üniversite, okullara gönderilen 750 bin bilgisayar, ders sıralarının üzerine konan ücretsiz ders kitapları olur mu? Yolsuzluğun olduğu yerde 370 bin konut inşa edilir mi? Yolsuzluğun olduğu yerde 130 adalet sarayı inşa edilir mi? Yolsuzluğun olduğu yerde, bölgesinde, dünyada, artık küresel bir güce dönüşen bir Türkiye olur mu? Diyoruz ya 'insan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri'.

Bu ülkede yolsuzluk onların zamanında İstanbul'da yapıldı, yolsuzluk Kocaeli'nde yapıldı. Biz oralarda görevi devraldığımızda, diz boyu yolsuzluk vardı, çöp yığınları vardı, susuzluk vardı, hava kirliliği vardı. İstanbul halkı maskeyle dolaşıyordu, maskeyle. O hortumları kestiğimiz için, o yolsuzluklara, usulsüzlüklere son verdiğimiz için İstanbul'un çehresi değişti 4,5 senede. İstanbul'lu ondan sonra hamdolsun başka kimseye iktidar vermiyor, bize veriyor. Aynı şekilde Kocaeli'nin çehresi değişti.

Kocaeli'nde de susuzluk vardı. İktidarımız döneminde susuzluk ortadan kalktı. Kocaeli'ne biz İstanbul'dan su verdik, Anamuhalefetin bundan önceki dönem milletvekili olan zat, eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, 'ben İstanbul'a su veriyordum' dedi. İspat yok. Bunlar bu. Bunların hiçbir kağıdına inanmayın. Çünkü dürüstlük bunların semtine uğramamış. Bunlar da dürüstler mahallesine uğramamış. İşte gelsinler, Konya'yı gezsinler, Kayseri'yi gezsinler, Gaziantep'i gezsinler. Belediyecilik görsünler. Sadece Şeb-i Aruz törenlerine katılıp gitmekle olmuyor. Konya'nın nereden nereye geldiğini gelsinler incelesinler. Gitsinler, iftira attıkları Kayseri'nin nereden nereye geldiğini görsünler.

Müfterilerle bir yere gidilmez. Yolsuzluk bunların şuuraltına işlemiş. Müflis tüccar, eski defterleri karıştırır. Bunların hiç malzemesi kalmadı, bir yandan eski defterleri karıştırıyor, bir yandan dedikodulara sarılıyor, ama her seferinde baltayı taşa vuruyorlar. Eğer illa yolsuzluk görmek istiyorlarsa, gitsinler, aynaya baksınlar, orada İSKİ'yi görecekler, orada Kocaeli'ni görecekler, orada Anayasa Mahkemesi'nin kendileri hakkında verdiği trilyon davasını görecekler. Orada nasıl trilyon yolsuzluğu yaptılar, onu görecekler. Anayasa Mahkemesi tescilledi bunları. Hazine'nin size vermiş olduğu 1 trilyonu nerede harcadınız? Orada bakın, tescilli bu. CHP önce bir defa bunun pisliğini temizlesin.

Eğer illa yolsuzluk yapan görmek istiyorlarsa, sağlarına, sollarına baksınlar. Bu çamurlar bizim üzerimize yapışmaz. Bu iftiralar, bumerang gibi döner, iftira sahibinin kendisini vurur. Nitekim görüyorsunuz, 6-7 aylık genel başkanlık süresinde, defalarca U dönüşü yaptı, defalarca sözünden çark etti, defalarca söylediğini yalanladı, defalarca (ben öyle demedim) diyerek yan çizdi. 6-7 ay içinde defalarca baltayı taşa vurdu. Ama özür dilemek yok, yüzü kızarmak yok, mahcup olmak yok. Özür dilemek yerine, her seferinde pişkinlik içinde kenara çekiliyorlar.

Emin olun, benim aziz milletim de, bizzat kendi seçmenleri, kendi tabanları da bu pişkinlikten ciddi rahatsızlık duyuyorlar.''

Tüm bunlara aldırış etmeyeceklerini, bunlarla oyalanmayacaklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, çirkin iftiralara gereken cevabı anında vereceklerini, tutarsızlıklarını ve ilkesizliklerini anında ortaya koyacaklarını ve yollarına devam edeceklerini ifade etti.

Hazreti Mevlana'nın, ''ehil olmayanlara sabretmek, ehil olanları parlatır'' sözünü hatırlatan Erdoğan, ''biz sabredecek ve milletimizin nezdinde tertemiz bir yıldız gibi de parlamaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...