Erdoğan: Yüzde 39 yüzde 23'ten küçük değil

Başbakan Erdoğan, seçim sonrasında ilk teşekkür ziyaretini Antakyalı seçmene yaptı. Erdoğan, "Halk 29 Mart'ta bize de mesaj vermiştir ama yüzde 39'u yüzde 23'ten küçük gösterme gayreti içinde olanlara da vermiştir" dedi.

10.04.2009 - 16:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tatil için gittiği Hatay'da seçmenlere teşekkür etti.

AK Parti'nin seçimlerde beklediği oyu alamamasına karşın son 30 yıl içinde 6,5 yıl üst üste açık ara önde olan bir başka parti olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ben birilerinin yaptığı gibi rakamlar üzerinde cambazlık yapacak değilim. Aziz milletimiz, 29 Mart'ta her siyasi partiye gereken mesajı net bir şekilde vermiştir. Bize de vermiştir, muhalefete de vermiştir. Yüzde 39'u yüzde 23'den küçük gösterme gayretinde olanlara da vermiştir, yüzde 15'den daha küçük olduğunu zannedenlere de vermiştir.

Doğrudur, geneli itibariyle belki beklenen oy alınmamış olabilir. Ama son 30 yıl içerisinde 6,5 yıl üst üste açık ara önde olan bir başka birinci parti yoktur. Biz halkımızın ne dediğini gayet iyi anlıyoruz, biliyoruz ve bunun üzerinde de çalışmalarımızı sürdürerek geleceğe yürüyeceğiz. Birilerinin de bir şeyi bilmesi lazım. Son zamanda üzüntümün sebebi budur.

Neymiş, 'sahiller tamamen kırmızı olmuş.' Bu çok çirkin bir yaklaşım, ne demek 'sahiller kırmızı' oldu... Yani her yer Türkiyedir.

Yani kalkıp da sahil şeridinde şu anda bazı illerimizde muhalefet partileri seçimleri almışsa bunun yanında İstanbul'unda, Samsun'unda, Trabzon'unda, Rize'sinde aynı şekilde de AK Parti seçimleri kazanmıştır.

Ama kalkıp da 16 tane büyük şehrin 10 tanesini AK Parti'nin aldığını niye görmemezlikten geliyorsun. 65 tane ilin 35 tanesini AK Parti'nin aldığını niye görmemezlikten geliyorsun. Tüm beldelerin Türkiye'deki belde belediyelerinin yarıdan fazlasını AK Parti'nin aldığını niye görmemezlikten geliyorsun. Türkiye'deki tüm belediyelerin yarıdan fazlasını AK Partinin aldığını niye görmemezlikten geliyorsun."

Başbakan konuşmasında medyaya da tepki gösterdi. Bugün basında yer alan "Antalya'yı seçimde kaybeden Başbakan, AKP'nin kazandığı Hatay'da tatil yapıyor" başlıklı haberleri çirkin bir yaklaşım olarak değerlendirdi.

Erdoğan, "AKP Antalya'da kaybetti diye ben Başbakan olarak bundan sonra Antalya'ya gidemeyecek miyim? Başımız önde kaybetmedik, biz Antalya'ya yaptığımız hizmetlerle damgamızı vurduk" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...