Başbakan Erdoğan, Cuma namazını evinin bulunduğu Subayevleri'ndeki Aksa Camii'nde kıldı.

Namaz çıkışında gazetelerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Sivas davasıyla ilgili zamanaşımı kararının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ihlali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılabileceğine yönelik açıklamaları olduğunun anımsatılması üzerine, bu açıklamaların yargılama süreci içerisindeki değerlendirmeler olduğunu söyledi.

Türkiye'de şu anda aradan 30 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül'de yaşananların da masaya yatırıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şu anda 5 kişinin zamanaşımı konuşuluyor. 'Sivas Davası zaman aşımına uğradı' ifadesini ben çok yanlış buluyorum. Sivas davası zaman aşımına uğramamıştır, 5 kişiyle alakalı zaman aşımı vardır. Sivas davasının içerisinde şuanda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 33 kişi var. Bunun dışında ağır hapis cezasıyla cezalandırılmış onlarca kişi var. Bunlar hep gözden kaçırılıyor, saptırılıyor. Burada çok ciddi yanlışlar var.''

Başbakan Erdoğan, Sivas'a gittiğinde birçok kez 18 yaşında, 19 yaşında, 15 yaşındaki kız çocuklarının babalarının hiçbir taksiratı olmadığı halde idama mahkum oldukları için hüngür hüngür ağladığını anlatarak, ''Bunları göz ardı etmek suretiyle burada tek tarafa ben siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir fraksiyonun, ideolojinin borazanlığını yapmayı doğru bulmuyorum'' diye konuştu.

Sivas davasından 33 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Zaman şımıyla ilgili olarak bu ülkede DHKPC'den, TİKKO'dan bunca insan zamanaşımına uğramıştır. Bunlar dışarıdadır şu anda. Efendim neymiş; 'Hizbullah da zamanaşımına uğramış' ne oldu? Hizbullah'tan, zamanaşımından çıktılar, bir kısmı yakalandı, bir kısmı tekrar içeride, bir kısmı şu anda kaçıyor. Hizbullah zamanaşımına bundan dolayı uğramamıştır, bu noktada da değildir. Bunu da böyle görmemiz lazım, değerlendirmeleri yaparken haksızlık yapmayalım diyorum'' dedi.