Erdoğan'ın Ekvador'a götürdüğü zırhlı araç Meclis gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ekvador gezisine zırhlı araç götürmesi, bakanlığının bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na soruldu.

Anadolu Ajansı 11.02.2016 - 07:07 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 07:08

Erdoğan'ın Ekvador'a götürdüğü zırhlı araç Meclis gündeminde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2016 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekvador gezisine zırhlı araç götürülmesine ilişkin soruları da yanıtladı.

Kendilerinin seyahat edilecek ülkelere zırhlı araç konusunu ilettiklerini ancak cevap alamadıklarını belirten Çavuşoğlu, bölgede bulunan temsilciliklerdeki zırhlı araçları da incelediklerini ve sonuçta doğal olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güvenliğini sağlamak için zırhlı araç gönderildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan makam aracı
Cumhurbaşkanı Erdoğan makam aracı

Bakan Çavuşoğlu, PYD konusundaki eleştirileri değerlendirirken, PKK'ya çözüm sürecinde yönelttikleri telkinlerin aynısını PYD'ye de yönelttiklerine işaret etti. Çavuşoğlu, "Kandil ile işbirliği yerine Kürtler dahil oradaki insanların hakları için duruş sergileseydi, terörü seçmeseydi biz PYD ile de ilişkilerimizi normalleştirirdik. Bizim Kürt vatandaşlarımızla ne problemimiz olsun" ifadelerini kullandı. 

Bakan Çavuşoğlu, Kırım konusunda Türkiye'nin görüşlerinin hiç değişmediğini söyledi. Türkiye'nin Kırım’ın illegal ilhakını tanımayacağını her zaman dile getirdiklerini aktaran Çavuşoğlu, "Rusya'nın bize bu süreçte en büyük kızgınlıklarından birisi de Kırım konusunda. Batı da dahil tüm dünya önce yüksek sesle konuştular sonra unutmaya başladılar bu konuyu. Ama Türkiye bunu hiçbir zaman unutturmadı" diye konuştu.

İsrail ile her zaman 3 şart için görüştük ancak anlaşmaya yanaşmadılar. Gezi oldu, 17-25 Aralık oldu, sonra seçim oldu; baktı AK Parti gitmeyecek, o zaman İsrail yeniden yanaşmaya başladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile geçici olan sorunu aşabileceğini ancak ekonomik çıkarların baki olduğunu belirtti.

"3 BİNİ AŞKIN YABANCI SAVAŞÇI SINIRDIŞI EDİLDİ"

Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca, "DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyonun aktif üyesiyiz" dedikten sonra şunları söyledi:

"Yabancı terörist savaşçılarının bölgeye geçişini engellemek için 9 Şubat itibariyle listeye eklenen kişi sayısı 37 bini aştı. Yakalayıp sınırdışı edilen yabancı terörist sayısı 3 bini aştı. DAEŞ ile bağlantılı 661'i yabancı bağlantılı 698 kişi tutuklandı."

Sayfa Yükleniyor...