NTV

Erdoğan'a CHP'yi anlatan mektup!

Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupla ilgili açıklamalarda bulundu. AK Parti'den de 'mektuba yanıt gelecek' açıklaması yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla alakalı Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupla ilgili soruları yanıtladı.

Mektubu Erdoğan'a yeni gönderdiklerini, kendisinin bir yanıt vereceğini de sanmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

''Ben yanıt vermesi için değil, bizim neler yaptığımızı kendisi bilsin, bizi suçlamasın, kendisinin neler yapması gerektiğini de bizi örnek alarak yerine getirsin. İstediğim buydu."

Kılıçdaroğlu, Erdal İnönü'nün ölüm yıl dönümü nedeniyle Pembe Köşk'te düzenlenen anma törenine girişi sırasında gazetecilerin mektuba ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'dan beklentisine yönelik soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

''Adım atmasını bekliyoruz. Kendi belediyeleriyle ilgili pek çok olay var. Elazığ ve Kayseri Belediyelerini daha önce örnek vermiştim.

Bizim belediyelerle ilgili suçlamalarına karşılık biz hemen komisyonlarımızı kurduk, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Yani sorumlu bir siyaset anlayışını ortaya koyduk. Fakat Sayın Başbakan buna rağmen suçladı.

Bizim neler yaptığımızı, belki Sayın Başbakan bilmiyordur. Biz kendisine aktardık ama sana rüşvet defterini gönderdim, sen hiçbir şey yapmadın, kasaya kilitledin. Öyle şey olur mu? O rüşvet defterinin gereğini yapmasını da Sayın Başbakandan bekliyoruz.''

"BAŞBAKANIMIZ CEVAP VERECEKTİR"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e, MYK toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında CHP liderinin mektubu soruldu. Çelik şunları söyledi:

"AK Parti'li belediye başkanlarının bulunduğu Kılıçdaroğlu'nun mektubuna konu olan Kayseri ve Elazığ belediyeleriyle ilgili iddialara daha önce defalarca yanıt verildi. Ama Sayın Kılıçdaroğlu bir kez daha Sayın Başbakana böyle bir mektup yazıyor. Sayın Başbakanımız en kısa zamanda Sayın Kılıçdaroğlu'na en olması gereken cevabı verecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Sayın Anamuhalefet Partisi liderinin Sayın Başbakana yazdığı mektubun üslubu, ifadeleri ne olursa olsun biz bu partiye oy veren yüzde 25'lik kitleyi, halkı çok önemsiyoruz. Oradaki ifadeler hoş olmasa da oradaki yakıştırmalar bizi üzse de Sayın Başbakanımız, en kısa zamanda ve en olması gereken cevabı şüphesiz ki verecektir.''

Bu arada eski başbakan yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü, ölümünün 4. yıl dönümünde Pembe Köşk'te düzenlenen törenle anıldı.

Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü, kız kardeşi Özden Toker, yeğeni Gülsün Bilgehan ve diğer aile üyelerinin yer aldığı törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski bakanlar, siyasetçi ve bürokratlar katıldı. Katılacağı duyurulan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise anma töreninde yer almadı.

İnönü'nün ölüm yıl dönümü dolayısıyla İnönü Vakfı ile Sevinç ve Erdal İnönü Vakfının birlikte düzenlediği ''Demokrasilerde Sanata Hoşgörü'' konulu karikatür sergisi düzenlendi.

Erdal İnönü'ye ilişkin karikatürlerin yer aldığı sergi kapsamında, aralarında Atatürk'ün, Erdal İnönü'ye sünnetinde hediye ettiği cep saatinin bulunduğu kişisel eşyaları da izlenime açıldı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, sergiyi gezerek İnönü ailesinden bilgi aldılar.

CAN DÜNDAR'IN KİTABI TANITILDI
Gecede ayrıca Can Dündar'ın yayına hazırladığı İsmet İnönü ve Erdal İnönü mektuplarından oluşan ''Canım Erdal'ım Sevgili Babacığım'' kitabının da tanıtımı yapıldı. Can Dündar, baba oğul arasında 1947-1952 yılları arasındaki mektuplaşmaları konu alan kitabı, okurları için imzaladı.