Bosyal medyadaki bir hesap üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret edildiği ihbarını değerlendiren Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Volkan Kavukçu, soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında hesap üzerinde yapılan incelemede, paylaşımlarda cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret içeren ifadelerin yer aldığı ve Fetullah Gülen'in propagandasının yapıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Aynı rumuzla diğer sosyal medya sitelerinde de hesapların açıldığını belirleyen savcılık, söz konusu hesapla ilgili yaptırdığı teknik incelemede, hesabın emniyet müdürü Ö.K tarafından kullanıldığını tespit etti.

Savcılığın talimatı doğrultusunda harekete geçen emniyet güçleri, şüpheli emniyet müdürünü gözaltına aldı.

Polis, emniyet müdürünün kullandığı telefon, bilgisayar gibi cihazlara da incelemek üzere el koydu.

Gözaltına alınan emniyet müdürü, savcılıkça ''Cumhurbaşkanı'na hakaret'' suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifadesi alınan şüpheli emniyet müdürü, atılı suçla ilgili herhangi bir kastı olmadığını iddia ederek, söz konusu hesabı, haberleri takip etmek amacıyla açtığın savundu.

Şüpheli emniyet müdürü, ''Twitter hesabını açmak için aldığım mail hesabı, yaklaşık bir yıl önce şifre konusunda zorlanmıştı. Bu durumun olabileceğini düşünüyorum, Cumhurbaşkanı'na karşı bir hakaretim olmamıştır'' ifadelerini kullandı.

Tutuklama talebini reddeden mahkeme, şüpheli hakkında yurtdışına çıkış yasağı verdi.