Erdoğan'a suikast girişiminin şifresi: Spor yapmaya gidiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davasının görülmesine devam ediliyor. Duruşmada ifade veren tutuklu sanık eski astsubay Selman Çankaya, "Spor yapmaya gidiyoruz" şeklindeki şifreli kodla görev çağrısı yapmasının istendiğini söyledi.

NTV Haber 28.02.2017 - 10:35 | Son Güncelleme : 28.02.2017 - 18:03

Erdoğan'a suikast girişiminin şifresi: Spor yapmaya gidiyoruz

FETÖ darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın görülmesine bugün devam ediliyor.

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan sanıklar, sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında davanın görüldüğü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'na getirildi.

Binanın bahçesinde araçlardan indirilen sanıklar, jandarmaların eşliğinde salona alındı.

Duruşmada ifadesi alınan sanıklardan eski astsubay Selman Çankaya, 15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin şifreli kodla görev çağrıldığını iddia etti.

"SPOR YAPMAYA GİDİYORUZ"

Çankaya'nın iddiasına göre, sanıklar arasındaki MAK ekibinin komutanı eski binbaşı Taner Berber, kendisinden bazı arkadaşlarını aramasını ve "Spor yapmaya gidiyoruz" şeklinde şifreli kod kullanarak göreve çağırmasını istedi.

İLK HEDEF OKLUK KOYU'YDU

Suikast girişimi sırasında helikopterde makineli tüfekçi olarak bulunan eski astsubay Çankaya, kendilerine önce Cumhurbaşkanı'nın yazlık konutunun bulunduğu Okluk Koyu'nun havadan fotoğrafının gösterildiğini, ancak Çiğli'den kalkmadan önce bir istihbarat geldiğini ve bunun üzerine hedefin değiştirilerek Marmaris'e yöneldiklerini öne sürdü.

"ŞEHİT OLABİLECEĞİMİZ SÖYLENDİ"

Görev öncesinde Binbaşı Taner Berber'in buraya "üst düzey bir terör örgütü liderini almaya gittiklerini, özel kuvvetlerin kendilerine destek vereceğini, çatışma çıkabileceğini, hatta şehit verebileceklerini" söylediğini iddia etti.

Çankaya, darbe girişiminden haberi olmadığını iddia etti.

"ERDOĞAN KIL PAYI KURTULMUŞ OLABİLİR"

Sanıklardan eski özel kuvvetler tim komutanı yüzbaşı İsmail Yiğit de kendilerinin Cumhurbaşkanı ayrıldıktan 3.5 saat sonra Marmaris'e gittiklerini ve daha önce Erdoğan'a yönelik bir başka suikast girişimi olduğunu ileri sürdü.

Yiğit, "Cumhurbaşkanı bu saldırıdan kıl payı kurtulmuş olabilir" dedi. Aynı timde görevli eski astsubay Zekeriya Kuzu, İsmail Yiğit'in araziye çıktığında darbeci askerlere dönerek "Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?" diye sorduğunu iddia etmişti. Yiğit, bu iddianın da asılsız olduğunu öne sürdü.

Duruşmanın yapıldığı salon çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.
Duruşmanın yapıldığı salon çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

"İSTESEYSİM HEPSİ ŞEHİT OLURDU"

Erdoğan'ın korumalarının kaldığı binaya bomba attığı da iddia edilen Yiğit, 'attığı bombanın taaruz tipi olduğunu, parça tesirli olmadığını sadece ses ve ışık yaydığını korku amaçlı olduğunu' söyledi. Yiğit, "Eğer isteseydim içeriye el bombası atardım ve hepsi şehit olurdu" ifadesini kullandı.

Emri kimden aldığı ve neden seçildiğine yönelik sorulara yanıt veren Yiğit, o sırada Ankara'da özel kuvvetlerde kimse olmadığı kendisinin de kurs amaçlı orada olduğunu ve bu yüzden seçildiğini belirtti.

Erdoğan'ın eski yaveri Ali Yazıcı
Erdoğan'ın eski yaveri Ali Yazıcı

"SUÇ VARSA SORUMLU BEN DEĞİLİM"

İsmail Yiğit amaçlarının suikast değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı oradan almak olduğunu öne sürürek, "Ortada bir suç varsa sorumlusu ben değilim" diye konuştu. 

"CUNTACI" VE "ESKİ ASKER" GERGİNLİĞİ

Duruşma sırasında tansiyon zaman zaman yükseldi. Tutuklı sanıklar, avukatların "cuntacı" ve "eski asker" ifadelerine tepki gösterdi. Yaşanan gerginlik nedeniyle mahkeme başkanı müdahalede bulundu.

Zekeriya Kuzu (önden ikinci sırada)
Zekeriya Kuzu (önden ikinci sırada)

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu duruşmanın ilk haftasında aralarında eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, eski binbaşı Şükrü Seymen, eski binbaşı Taner Berber ve Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığının "üs imamı" olarak anılan eski astsubay Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 12 sanık mahkemede ifade vermişti.

Sayfa Yükleniyor...