Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, yaptığı bir konuşmada hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 5 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Anadolu Ajansı 13.07.2016 - 13:21

Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek
Arşiv

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, 10 Eylül 2015'te yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 5 bin lira tazminat ödeyecek.

Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın ve Baydemir'in avukatı Yusuf Alataş katıldı.

Avukat Aydın, dosyadaki delillere göre Baydemir'in, müvekkili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiğini belirterek, "Bu beyanları düşünce açıklaması mahiyetinde değildir. Kişilik hakları ihlal edilmiştir" dedi ve davanın kabulünü istedi.

Avukat Alataş ise "Fiili başkan olan bir kişinin doğrudan doğruya çok sayıda dava açması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ortadan kaldırmaktadır" iddiasında bulundu ve davanın reddini talep etti. Yeniden söz alan Aydın, Cumhurbaşkanı'nın yasal haklarını kullandığını, bunun yargıya müdahale niteliğinde olmadığını belirtti.

Hakim Aysel Durubaş, beyanları dinledikten sonra davayı kısmen kabul ederek, Baydemir'in, Erdoğan'a, 5 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarınca açılan davanın dilekçesinde, Baydemir'in 10 Eylül 2015 tarihinde, Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağına karşı partisince organize edilen yürüyüş sırasında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakarette bulunarak kişilik haklarını ihlal ettiği kaydedilmiş ve 20 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...