Erdoğan'a ulaşmayan mektup

Başbakan Erdoğan, Cumartesi Anneleri'nden birinin kendisine 2004'te gönderdiği mektubu almadığını ve faili meçhulü yeni öğrendiğini söyledi.

06.02.2011 - 11:20

Hatay'a gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dün İstanbul Dolmabahçe'de Cumartesi Anneleri'yle yaptığı görüşme soruldu.

'Cumartesi Anneleri'nden Kadriye Ceylan, oğlunun 2004 yılında Kırklareli İğneada'da jandarma tarafından gözaltına alındığını ve bir daha kendisinden haber alamadığını Başbakan Erdoğan'a iletmişti ve bu bilgi Başbakan için yeniydi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hakikat Komisyonu'nun hangi şartlar altında kurulabileceği bellidir. Ancak biz bu işi insan hakları çerçevesinde ele alıyoruz.

İnsan hakları noktasında bir annenin, bir babanın çektiği acıya sorumluluk noktasında olan bizlerin de sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeliyiz, bu bir iane değildir.

8 yıllık iktidarımızda faili meçhul yaşamadık ama maalesef dün orada bir faili meçhulü yaşadığımıza şahit oldum.

2004 yılında Tolga adlı bir gencin ölümünü annesinden dinledim. Ki bana bugüne kadar ulaşmış bir şey yoktu meğerse annesi bana da mektup göndermiş ancak mektup bana ulaşmamış.

Üzerinde de tabi ki yoğunlaşacağız, alacağımız her netice bizi çok daha huzurlu kılacaktır. 'Görevimizi biraz daha yerine getirebildik' diye düşünüceğiz.

Bütün arzumuz  faili meçhullerin istismara vesile edilmemesidir, derdimiz bu. Yoksa bir yönetimin, hele hele demokratik parlamenter sistem içerisinde insan haklarına saygılı olan bir iktidarın bu tür faili meçhul bırakmaması onun en önemli görevidir, biz de bunu yapmak durumundayız, yapıyoruz."

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Burhan Kuzu'nun önümüzdeki seçimlerden sonra başkanlık sisteminin gündeme geleceği yönünde bir açıklaması oldu. Bu konuda, 'milletvekillerinin desteği olsa da referanduma götürülmeli' diye açıklamasına devam etti. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna, şu şöyle yanıt verdi:

''Bu konuyla ilgili her şeyi söyledik. Sizler de bunu tartışıyorsunuz. Ben sadece şu anda hep izliyorum. Dostlarla dinliyorum. Şu anda benim gündemimi belirleyici bir madde değil. Ben bunu zamanında söyledim. Sordukları için cevap verdim, veriyorum.

Bu toplum başkanlık sistemini de yarı başkanlık sistemini de tartışmalı, Cumhurbaşkanlığının yetkilerini de müzakere etmeli. Bundan kimsenin de gocunmaması lazım. Mesela Anamuhalefet Partisi lideri diyor ki, 'Sayın Başbakan'da olan yetkiler, Başkan Obama'da yok' diyor. Olaya buradan yaklaşırsak bir siyasi acemilik var gibi geliyor bana.

Başkan olduğu zaman çok büyük yetkiler alacak diye bir taraftan 'Sayın Başbakan'da olan yetkiler, Obama'da yok' dediklerine göre, tamam işte ne güzel Başbakan işte yetkilerinden vazgeçiyor. Bu yetkileri azaltıyor. Daha güzel işte. Anlamak mümkün değil. Şecaat arz ederken
sirkatin söylüyorlar.''

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda ilk kez basın toplantısı düzenledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...