Bir dizi etkinliğe katılmak üzere kente gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış ve temel atma töreninde gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu..

Meydanlarda konuşmasına tepki gösteren muhalefeti eleştiren Erdoğan, "Muhalefet çıkmış Cumhurbaşkanının meydanlarda ne iyi var diyor. Bunlar Çankaya’da oturup imza atan Cumhurbaşkanlarına alışmışlar, öyle devam etsin istiyorlar. Kusura bakmasınlar Sayın Gül’ü tenzih ederim, biz yan gelip yatan bir cumhurbaşkanı olmayacağız dedik. Bizi bu makama millet gönderdi. Dünya kazan bir kepçe olacağız dedik ve böyle yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Erdoğan, "Yamalı bohçayla bir yere varamıyorsunuz. Pek çok kurumun yapısını değiştirdik ama nafile, olmuyor. Başkanlık sistemi yeni anayasa demektir" değerlendirmesinde bulundu.

"YERİ GELDİ KAN KUSTUK"

Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Yeri geldi kan kustuk, baldıran zehiri içtik, kızılcık şerbeti içtik, yola böyle devam ettik. Boğazımıza düğümlenenleri yuttuk. Neden? Çünkü bu işin sonunda ülkemizin ve milletimizin kadim bir meselesinin çözümü vardı. Bugüne kadar pek çok yöntemin denendiği bu süreç içerisinde, kanın, acının, gözyaşının sel olup aktığı bir meseleyi demokrasi içinde, insan hakları temelinde, hak ve özgürlükler ekseninde çözme imkanı yakalamıştık." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bugüne kadar onlara rağmen bu süreç ilerlemişse, bugün de onlara rağmen nihai hedefe ulaşabileceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"5.5 MİLYAR DOLAR HARCADIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazianteplilerin, Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınanların da yanında olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de bazı siyasiler sıkılmadan utanmadan 300 bine yakın insanı katleden bir katil Esed'i gidip ziyaret edebiliyorsa ülkemizde hala nelerin olduğunu iyi düşünmemiz lazım, kimlerin olduğunu iyi düşünmemiz lazım. Unutmayın zulme rıza zulümdür. Zulmün, zalimlerin yanında yer alanlar onlar da zalimdir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yardım etmeye devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, "2 milyon sığınmacıya hizmete devam ediyoruz. Şu ana kadar 5.5 milyar dolar harcadık" dedi.

"TÜRK KARDEŞLERİMİZ BİZİ YALNIZ KOYMADILAR DİYECEKLER"

Mazlumların ve mağdurların yanında yer aldıklarına ve bunu sürdüreceklerine dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü bizim ecdadımız tarih boyunca, hep zalimlerin karşısında durdu, mazlumların yanında yer aldı ve o ecdadın torunları olarak bizler de aynen mazlumların yanında durmaya devam edeceğiz. Bir gün şartlar değişecek, o kardeşleriniz size sığındığında, onları bağrınıza basarak nasıl ensar görevini yerine getirdiyseniz inşallah şart değiştiğinde unutmayın, onlar Suriye'den size farklı seslenecekler. 'Bizim Türk kardeşlerimiz bizi yalnız koymadılar, onlar bizi yalnız bırakmadılar. Onlar bizimle beraber oldular, kapılarını açtılar, çorbasını paylaştılar' diyecekler. Seninle iftihar ediyorum Gaziantep. Rabbim sizlerden razı olsun.

Ben Esmaları selamlıyorum, Esmaların yanında duranları selamlıyorum. Çünkü onlar da mazlumdu. Onlar da ne yazık ki zalimlerin attıkları bombalarla, toplardan çıkan mermilerle şehit oldular. Gönlünüzde ne muradınız varsa Rabbim hepsine kavuşmayı nasip etsin. Ama yetmez, ilgili bakanlıklarımızla, ilgili kurumlarımızla, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelerek daha sistemli, daha düzenli, daha bilinçli hizmetler ortaya koymalıyız. Bize yakışan budur. Ben sizlerin bunu da başaracağınıza, hayata geçireceğinize inanıyorum."