Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Boynuzu ziyaretinin ikinci durağı olan Cibuti’de Cumhurbaşkanı İsmail Ömer ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti'de Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile düzenlediği basın toplantısında, "İslam dünyasının üzerinde çok ciddi bir oyun oynanıyor. Oyunun başlığı İslamofobi'dir. İslam'a düşmanlıktır" şeklinde konuştu.

"Terör hangi inançtan olursa olsun terörist, katildir, canidir, barbardır. Müslümanların içinden de çıkıyorsa katildir” diyen Erdoğan, AB süreci hakkındaki bir soru üzerine “Bizi alırlar almazlar önemli değil. Biz AB’yi test ediyoruz” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“AB halkı Müslüman olaralk Türkiye’yi arasına alabilecek mi? İslamafobi’ye karşı değilseniz Türkiye’yi AB’ye almak zorundasınız. Yoksa AB Hristiyan birliği tezinin haklılığı anlamına gelir. Türkiye NATO’da OECD’de var niye AB’ye almıyorsunuz. Demek ki sorun başka.
Türkiye artık güçlüdür. Türkiye kapınıza gelip dilenecek bir ülke değildir. Ayakları üstünde duran gelişen bir ülkededir. Bu kararlıkla AB'ye kabul ederlerse girer yoksa yolunu çizer."

Erdoğan, Somali'deki bomba yüklü araç saldırısına ilişkin, "Doğrusu ben bu saldırıyı Türkiye'ye veya bize karşı bir saldırı olarak düşünmüyorum. Düşünmek istemiyorum. Bu olsa olsa belki bugüne kadar Somali'de, Somali yönetimlerine karşı yapılmış olan saldırıların bir türüdür, diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

"DÜNYA BÜTÜN OLANLARA SEYİRCİ OLARAK BAKIYOR"

Türkiye'de şu anda 1 milyon 700 bin Suriyeli bulunduğunu belirten Erdoğan, ülke olarak bu kişileri ev sahipliği yaptıklarını, barındırdıklarını söyledi. 

Suriyelilerin kamp ya da evlerdeki eğitim, bakım ve sağlık gibi ihtiyaçlarını kaşıladıklarını anlatan Erdoğan, şu ana kadar 5,5 milyar dolar harcama yaptıklarını aktaran Erdoğan, ''Peki, size dünyadan gelen bir destek var mı? Toplamda 250 milyon dolar bize şu ana kadar gelmiş olan destek var. Diğerleri tamamen bize ait. Biz bu harcamaları yaptık'' dedi.

Avrupa'da toplam Suriyeli sayısının 130 bin olduğunun altını çizen Erdoğan, ''Bizde 1 milyon 700 bin, Avrupa'da 130 bin. Lübnan'a gidiyorsunuz, bizim kadar da Lübnan'da var. Ürdün'de de 1 milyona yakın şu anda sığınmacı var'' diye konuştu.

Dünyanın ve egemen güçlerin bütün bu olanlara seyirci gibi baktığını, Avrupa Birliği'nin sesinin çıkmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bütün bu gerçekler ortada. Peki, vurdukları yer neresi, bombaladıkları yer neresi? Müslümanlar. Burası çok manidardır. Bunun üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Tabii bütün bu olaylara rağmen Türkiye olarak biz açık kapı politikasıyla gerek Suriye'ye karşı, gerek Irak'a karşı şu ana kadar takındığımız tavrı takınacağız, onların toprak bütünlüğünü saygı duyacağız, saygı duymaya devam edeceğiz. Ama teröristlere hiçbir zaman sıcak bakmayacağız. Çünkü terör hangi inançtan olursa olsun, terörist katildir, canidir, barbardır. Müslümanların içerisinden çıkıyorsa yine katildir, Hristiyanların içinden çıkıyorsa yine canidir, katildir. Musevilerin içinden çıkıyorsa, yine katildir, canidir. Ateistse yine aynıdır, Budistse yine aynıdır. Değişen hiçbir şey yoktur. Çünkü sonunda ölen mazlum insanlardır.'' 

MECLİS'İ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı'nın Cibuti'de bir sonraki durağı Meclis oldu. 

Cibuti'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, "Yaptığımız bu ilk ziyaret, esasen geç kalınmış olmakla birlikte, dost ve kardeş Cibuti'ye verdiğimiz önemin bir göstergesidir" dedi. 

Afrika ülkeleri ile ilişkilerde son 10 yılda önemli sıçramalar gerçekleştiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Açılımımızı karşılıklı olarak başarılı bir şekilde tamamlayarak, ilişkilerimizi her geçen gün daha derinleşen ortaklık politikası anlayışına dönüştürmüş bulunuyoruz. Artık Afrika Birliği değil Afrika ortaklığı anlayışıyla bu süreci devam ettiriyoruz. Türkiye için Afrika ile kucaklaşmanın, ticari ve ekonomik boyutunun ötesinde bir manası var. Bu, kardeşlik ve dostluk bağımızın güçlenmesidir. Binlerce yıllık gönül birlikteliğimiz, yüzlerce yıllık fiili beraberliğimiz olan bu coğrafyayla yeniden buluşuyor, adeta hasret gideriyoruz."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bugün Tajura'ya giderek tarihi mekanları ziyaret ettiğini, tarihi mekanların yeniden ayağa kalkması için çalışma başlatılacağını ifade eden Erdoğan, bu vesileyle Türkler'in Osmanlı döneminde olduğu gibi Tajura'ya ziyarete geleceğini kaydetti.

Fransız havayollarının Cibuti'ye haftada bir seferi olduğunu, THY'nin haftada 7 olan uçuş sayısının 14'e çıkması içinse adımlar atıldığını söyleyen Erdoğan, talebin arzı doğurduğunu ve bunun halkların kaynaşmasını beraberinde getireceğini belirtti. 

"Afrika'nın sorunlarının ve aynı zamanda potansiyelinin büyüklüğünün farkında bir ülke olarak, her platformda Afrika'nın yanında yer alıyoruz, yer almaya devam edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, birikim ve tecrübesiyle her alanda Afrika ve Cibuti'nin kalkınmasına katkı sağlamaya, işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı.