Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kulüpler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ'ın anne ve babası adına yaptırılan İstanbul Küçükçekmece'deki Fethiye-Hasan Gümüşdağ Camisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Cuma namazını da burada kılan Erdoğan, cami çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara seslendi.

Erdoğan, Gümüşdağ Ailesi'nin mahallelerine kazandırdıkları mescit nedeniyle teşekkür ederek, şöyle dedi:

"Bizler biliyoruz ki kim ki bu dünyada Allah için bir Beytullah,Allah'ın evini inşa ederse Rabbim de kendilerine cennette ev inşa eder. Temennim odur ki bu yolda inşallah Rabbim bizleri bu ülkede mabetsiz bırakmasın. Biz İstiklal Marşımızda olduğu gibi 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli/Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' diyerek bu yolda yürüyoruz. Rabbim bizleri ezansız bırakmasın. Rabbim bizi mabetsiz bırakmasın. Rabbim bizi bu mabetlerde cemaatsiz bırakmasın ve bizler bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım."

Osmangazi Köprüsü'nün açılış törenine değinen Erdoğan, "Bu Osmangazi Köprüsü şu anda dünyada 4 numara. 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açacağız. O ise dünyada 1 numara. Niye? Çünkü bu millete bunlar yakışır" diye konuştu.

Osmangazi Köprüsü'nden gişeden gişeye 6 dakikada geçileceğini kaydeden Erdoğan, köprünün bölgedeki trafik sıkışıklığını azaltacağını dile getirdi. Bayram sonuna kadar köprüden geçişlerin ücretsiz olacağını ifade eden Erdoğan, "İnşallah yıl sonu itibarıyla köprümüzün Bursa'ya kadar olan bağlantısı da bitecek ve böylece Bursa'ya 'non-stop' gidebilme imkanı var. Her geçen gün daha ileriye gidiyoruz, daha ileriye gideceğiz. Zira, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak lafla olmaz, üreterek olur, yatırımlarla olur, altyapısıyla olur, üst yapısıyla olur" diye konuştu.

Küçükçekmece'nin son 20 yılda büyük gelişme gösterdiğini aktaran Erdoğan, metro çalışmasının da yapılacağını kaydederek, şöyle devam etti:

"Çünkü her zaman söyledim, yol medeniyettir, su medeniyettir, yolunuz yoksa, suyunuz yoksa medeniyetten bahsedemezsiniz. 94'te İstanbul'da belediye başkanı olduğum zaman İstanbul'da çöp dağları vardı. Hatırlayın o günleri. Tabii bunu gençler bilmez. Onlar o günleri yaşamadılar. İstanbul'da susuzluk vardı, musluklardan bir şey akmıyordu ve hatırlayın benzin istasyonları gibi su istasyonları kurulmuştu. Oralardan bidonlarla su alıp küvetleri dolduruyorduk ama 1,5 yılda biz Istranca dağlarını deldik, oradan İstanbul'a suyu getirdik. Şimdi İstanbul'un su sıkıntısı yok, bitti o iş. Çöp dağları.... Hepsi ortadan kalktı. Vahşi çöp depolama merkezleri vardı hepsini kaldırdık, modern depolama. Şimdi de belediyeniz bu modern depolamaları daha da ilerletti buralardan enerji üretiyoruz, buralardan kompost gübre üretiyoruz. Böylece geri dönüşüm dediğimiz olayı da çöpte de gerçekleştiriyoruz. Bu da yetmedi bir de hava kirliliği vardı, onun için yine hatırlayın gazeteler maske dağıtıyordu. Maskeli vatandaş olmuştuk(!) Uzun sürmedi 2 yılda da İstanbul'a doğalgazı yaygınlaştırdık, 1 milyonu aşkın eve girdik, böylece İstanbul'da havayı temiz hale getirdik."

''İSTANBUL'A ÇOK YANLIŞLAR YAPTIK''

İstanbul'un o günlerden bugüne büyük ilerleme kaydettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle dedi:

"Şimdi gerek belediye başkanımız gerek ilçe belediye başkanlarımız büyük bir dayanışma içinde hamdolsun İstanbulumuzu çok daha iyi günlere taşıyorlar, hep birlikte taşıyacağız. Çünkü İstanbul sıradan bir şehir değil, İstanbul müstesna bir şehir. Dünyanın gözdesi bir şehir. 'Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar olmaz', 'Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyar.'... Öyleyse İstanbul için hep birlikte elimizden geleni yapacağız ama İstanbul'a çok yanlışlar yaptık, onu da söyleyeyim. Ucube inşaatlar yaptık. Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbulumuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık. İşte şimdi birçok yerlerde diyoruz ki kentsel dönüşüm yapalım, diyorlar ki 'yok'. Yapmayın etmeyin, gelin bunu yapalım."

Kentte itfaiye aracının giremediği yerler bulunduğunu kaydeden Erdoğan, "Allah göstermesin bir deprem olsa o depreme dayanıklılığı olmayan binalar var. Bunları şimdiden yıkalım ki depreme dayanıklı binalar olsun. Ne yazık ki bu konuda bir dirençle karşı karşıyayız. Gelin bize yardımcı olun. Bu kentsel dönüşümleri yapalım. Ben cumhurbaşkanınız olarak bunu söylüyorum. Dost acı söyler ama gerçeği söylemem lazım, bunu söylüyorum. İstanbulumuzun güzelliğine gölge düşürmeyelim" dedi.

''BÜYÜK İHTİMALLE DAEŞ OLDUĞU ORTADA''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı'nın hüzünle, acılar içinde kutlanacağını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şehitlerimiz var. Ama şunu da bilin ki şehitlerimizin kanını da yerde bırakmıyoruz. Bir şehit gömüyoruz ama 10 tane teröristi de indiriyoruz. Bunu da bilin. Rabbim ne buyuruyor; 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ama siz göremezsiniz.' Peygamberlik makamından sonra en yüce makam orasıdır. Bu mücadelemiz sürecek, sürüyor. İşte son havalimanında olanı görüyorsunuz ve büyük ihtimalle DAEŞ olduğu ortada. Bunlar, İslam adına böyle bir şeyi yaptıklarını söylüyor. Bunların İslam'la filan alakası yok. Bunların yeri cehennemdir. Çünkü bu dünyada bir kişiyi öldüren tüm alemi öldürmüş gibidir. Bu insanlar günahsız, çocuk, kadın, yaşlı... Bir yolculuk yapıyorlar, hiçbir şeyden haberleri yok ve ölümle karşı karşıya kalıyorlar. Buna hakkınız yok."

Havalimanında ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Erdoğan, "Temennim odur ki bu mücadelemiz, sona erene kadar devam edecek. Ama şunu biliniz ki terörün ve teröristin dini yoktur, ırkı yoktur, milleti yoktur, vatanı yoktur. Biz bunlara karşı bu mücadeleyi askerimizle, polisimizle, köy korucumuzla beraber veriyoruz, vermeye devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, ramazan ayında Mardin'de tugayı ziyaret ettiğini, askerlerle iftar yaptığını, daha sonra Cizre'ye gittiğini, orada da askerlerle iftar yemeği yediğini anlattı.

''HUZURLU GÜNLERİMİZ YAKINDIR''

Polisin de köy korucusunun da aynı masada yer aldığını dile getiren Erdoğan, "Ne diyorsunuz, bitirelim mi diye sorduğunu" aktararak, şunları söyledi:

"Ne dediler biliyor musunuz? 'Sona erdirene kadar devam edelim' dediler. Bana bu cevabı veren 9 ay olmuş eşinden ayrılmış. Arada sırada bir eşinin yanına gidiyor ama ondan sonra tekrar orada bu mücadeleye devam ediyor. İşte bunlar, bu kardeşlerim, şehadete, şehitliğe inanmışlar. Öyle demiyor mu 'Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber/Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber'. Böyle bir süreç. Gidenler, peygamber kucağına gidiyorlar. Onun için şehit anneleri, şehit eşleri biliyorum üzüntünüz var ama üzülmeyiniz, mahzun olmayınız çünkü onların mükafatı bizim mükafatımız gibi değil. Onların mükafatı çok çok yüksek. Onun bedeli yok bu dünyada. O bedel ebedi alemde bizim inancımıza göre var. Bunu anlamayanlar var. Varsın onlar anlamasınlar. Ama biz bu kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz. İnşallah bu işi er veya geç bitireceğiz. Huzurlu günlerimiz yakındır. Bunların benim Kürt kardeşlerimi sevmek diye bir dertleri de yok. Onu da söyleyeyim. Tam aksine bunlar, onların düşmanı ve bugüne kadar o bölgede yaptıkları hiçbir şey de yok. Şimdi dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte tek tek hesabı verecekler. Aynı şekilde belediyelerde de, nerede olursa olsun, kim ki bu vatana ihanet ediyorsa kim ki benim vatandaşlarımın verdikleri vergileri farklı yerlerde kullanıyorsa, bunun hesabını verecek." 

Erdoğan, vatandaşların yaklaşan Ramazan Bayramı'nı kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından kurdele keserek caminin açılışını gerçekleştirirken, caminin hayırlı olmasını temenni etti.