Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li generale tepki

Darbe girişiminin ardından "Temasta olduğumuz bazı komutanlar hapiste" diyen ABD'li generale tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan biraz sıkılır, sen kimsin? Teşekkür edeceğine, darbecilerin yanında yer alıyorsun" dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 29.07.2016 - 14:37 | Son Güncelleme : 29.07.2016 - 16:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li generale tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında saldırıya uğrayan Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Erdoğan, Özel Harekat Dairesi Başkanlığı yerleşkesi içerisinde bulunan "Şehitler Camisi"nde Cuma namazını kıldıktan sonra çatışmanın yaşandığı yerde, yetkililerden bilgi aldı.

Ardından 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimi sırasındaki saldırıda şehit olanlar için dua okundu.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, darbe girişimi sonrasında açıklamalar yapan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'e de sert tepki gösterdi.

Konuşmasına “Birlik, beraberlik içerisinde bu anlamlı bir araya gelişte sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum” diyerek başlayan Erdoğan, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de şifa diledi.

"HAİN GRUBUN SALDIRISI PÜSKÜRTÜLDÜ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sizlerin 15 Temmuz'daki duruşunuz, sizlerin milletimle beraber, aziz milletimle beraber müşterek duruşu bir hain grubun özellikle saldırılarını püskürtmüştür. Ramazan iftarında sizlerle yine bir araya gelişimizde de söylemiştim, ‘İçimizde hainler olabilir, bu hainler asla bizi yıldırmasın, yıldırmayacak.’ demiştim ve nitekim bu hainler işte geldiler özel harekatımızı bombalamak suretiyle 50 kardeşimizin şehit olmasına vesile oldular. Ama onlar ihanetleriyle anılacaklar, şehitlerimiz hiç unutulmayacak. Onlar bu vatanı vatan yapanlar olarak anılacaklar.

"NEYMİŞ ENDİŞELERİ?"

Biz askeriyle, polisiyle, köy korucularıyla ve tüm milletimizle 15 Temmuz'da hamd olsun bir olduk, beraber olduk, iri olduk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk. ‘Türkiye olduk’ diyorum, niye biliyor musunuz? Çünkü dünya bu demokrasi nöbetini tutanları sadece izliyor, sadece bize oralardan ‘Geçmiş olsun’, söyledikleri bu. Arkasından ‘Ama gelecek için endişe duyuyoruz.’ Neymiş endişeleri? Endişeleri şu beyefendilerin, ‘Acaba bu içeri alınanlar, tutuklananlar, şunlar, bunlar vesaire bunların sayısı daha da artar mı? Suçluysa artar.

ABD'Lİ GENERALE: SEN KİMSİN?

İşte bir tanesi ne yazık ki Amerika’da aynı zamanda önemli bir makamda olan general veya amiral kalkıyor, ‘İrtibat halinde olduğumuz, görüşme halinde olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanların olduğunu görüyorum, duyuyorum.' bunu söylüyor. İnsan biraz sıkılır ya, insan biraz sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin, kendini bileceksin. Sen benim ülkemdeki yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete teşekkür edeceğine, demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende, darbeciyi senin ülkende zaten besliyorsunuz, bu zaten ortada. Benim milletimi asla inandıramazsınız, milletim şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor ve bu tür açıklamalar bu işin arkasında kimlerin olduğunu, üst aklın kimler olduğunu da gayet iyi biliyor ve bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye bu oyunlara gelmeyecek.

"KESİLEN SAKAL ÇOK DAHA GÜR BİTER"

Şu gördüğümüz bina ile bu yaptıkları bu tahribatla bunlar bizim sakalımızı kestiler. Unutmayın, kesilen sakal çok daha gür biter. İnşallah bunun yerinde çok daha muhteşem, çok daha güzel bir eseri en kısa zamanda burada proje şu anda bitmiş vaziyette inşa edeceğiz.

Onlar sevgili Peygamberimizin ağuşunda. Peygamberlikten sonra en yüce makama ulaştılar. Zaten sizlerin, bizlerin hedefinde de bu yok mu? Bu var. Nerede, nasıl bu ömrümüzü noktalayacağımıza dair bir belge var mı? Kimisi, trafik kazasında gidiyor. Kimisi, ayağı bir taşa takılıp gidiyor. Kimi, bakıyorsunuz bir kalp krizinden gidiyor. Ama kimileri de işte bu mutlu, bu kutlu yolda şehit oluyor. Şehadet şerbetini içiyor. Ben ne mutlu şehitlerimize diyorum.

Ne aziz milletimiz var. Ne büyük milletimiz var. Bu, dünyaya aslında bir demokrasi destanının yazılmasıdır. Türk milleti, bu destanı bir kez daha yazdı. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum. Yerleri inşallah cennet olsun. Rabbim bizleri sevgili habibinin livaül hamd ismi ile müsemma sancağı altında birlikte haşretsin diyorum.

Gerek özel harekattaki, bunun yanında diğer havacılardaki, tüm teşkilatın içindeki kardeşlerime güç, kuvvet versin. Aynı şekilde, silahlı kuvvetlerimizin içerisinde bu hainlere, bu adilere, bu alçaklara, karşı dik duruşunu sergileyen kardeşlerimi de ayrıca kutluyorum. Milletimle el ele bu yolda yürümeleri sebebiyle, kendilerini tebrik ediyorum. Dik duracağız, eğilmeyeceğiz bu yolda aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel Hareket Dairesi Başkanlığında yaklaşık 1.5 saat kaldıktan sonra ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...