Erdoğan'dan Ahmet Türk'e yanıt

Erdoğan "şov yapmak ve çatışma çıkarmak için uğraştılar." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.02.2009 - 17:20

Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, yoğun çalışmalarla, yatırımlarla Afyonkarahisar'ın değişim yaşadığını anlattı.

''Seçim sandığı ufukta göründü, siyasi partilere bir haller oldu'' diyen Erdoğan, bu partilerin, hiç hatırlamadıkları milleti şimdi hatırlamaya başladıklarını, hiç gündemlerinde olmayan meselelerin gündemlerine girdiğini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu: ''Şov yapmaya, milletin önünde takla atmaya, parende atmaya başladılar. Peki bu millet size sormayacak mı? 22 Temmuz'dan beri parlamentodasınız, bu şehirler için, millet için ne yaptınız diye sormayacak mı? Elbette soracak. 29 Martta bu taklacılara, bu şovmenlere, bu sanal siyasetçilere cevabını benim milletim en güzel şekilde verecek.''

Erdoğan, iktidara geldiklerinde yüzde 30'dan devraldıkları enflasyonun ''bir canavar'' olduğunu ve şimdi bu canavarın ayakların altında kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Sayın Baykal, geçmiş bana akıl veriyor, diyor ki 'İşsizliği gidermek için Türk parası değerli, değerini azaltmak lazım.' Ha, Sayın Baykal sen git de işine bak. Ekonomiyi git ehlinden öğren. Daha bu işi öğrenmen için çok fırın ekmek yemen lazım, çok. Daha dur bakalım. Bu TL öyle bir noktaya gelecek ki uluslararası piyasalarda alışverişlerimizi TL ile yapar hale geleceğiz. Onun adımlarını atıyoruz. Bunlar olacak. Onun altyapısı oluşuyor. Bu ülkenin milli parasının kaderini başka paralar belirlemeyecek, bu düzeye geleceğiz. İngiltere, Amerika, Rusya yapıyor oluyor, niye yaptığında olmasın? Olacak. Bakın AB'de ortak para birliği var ama uymayanlar var. Niye uymuyorlar? Diyor ki (ben paramla götüreceğim bu işi)''

MECLİS'TE KÜRTÇE KONUŞMA TARTIŞMASI
Erdoğan konuşmasında DTP liderinin Meclis grup toplantısında Kürtçe konuşması üzerine yaşanan tartışmalara da değindi. Erdoğan şunları söyledi:

"Hep söylediğimiz bir şey var. Biz medeniyetler beşiği olan ülkemizdeki farklılıklarımızı Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla, yöresel kültürel ve folklorik hususiyetimizi hep bir zenginlik olarak gördük. Ama biliyoruz ki biz bunları bir zenginlik unsuru olarak görürken, bunları bir zenginlik unsuru olarak değil, bir gerginlik unsuru olarak kullanmak isteyenler de var ülkemizde.

ŞOV YAPMAK İSTEYENLER VAR
Bunlar, buradan bir gerginlik, bir çatışma, bir ayrışma zemini uluşturmaya çalışıyorlar. Dikkat ederseniz bir tarafta geçmişte çarşıda, pazarda, sokakta kendi mahalli dilini, lehçesini kullanan masum vatandaşları terörize eden yasakçılar var, öbür tarafta da anayasanın ve Meclis içtüzüğünün 'Resmi dil Türkçe'dir' hükmünü delerek şov yapmaya kalkışanlar var. Bu yasakçılarla bu şovmenler arasında, aynı gerginlik, fark etmiyor, bu tür figüranlar da var.

Biz TRT 6'yı açtığımızda buna karşı çıkanlar, dün TBMM çatısı altında Anayasa'yı ve TBMM içtüzüğünü ihlal ederek bir kriz çıkarmaya çalıştılar. Bunlar, 'TBMM çalışmalarında Türkçe'den başka bir dil kullanılamaz' hükmünü bilmelerine rağmen şov yapmak ve çatışma çıkarmak için uğraştılar.

KİMSE ÇATIŞMA ÇIKARAMAZ
Çatışmadan beslenen bu grup, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da TRT 6 yayınlarının izlenmemesi için baskı yapan, taraftarlarına da yasak getiren bir gruptur. Çünkü bunların derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. Buradan bir tartışma, bir çatışma çıkarıp siyasi rant elde etmeye çalışırlar. Bunlara benim milletimin karnı tok. Kimse artık bu ülkede kardeşi kardeşe düşüremez. Çatışma çıkaramaz. Artık bağcının gözü açıldı. Milletin gözü açıldı.''

Erdoğan'ın bu sözleri üzerine, meydanda bulanan vatandaşlar, ''Kahrolsun PKK'' sloganları attı.

Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bu arada, Sayın Bahçeli de fırsatı kaçırmamış. Hemen bizi suçlamaya kalkmış. Sayın Bahçeli, bak Afyonkarahisar'dan sana sesleniyorum; bak, ben bölge mitingi yapmıyorum. İl mitingi yapıyorum, il mitingi. Sayın Bahçeli, kapalı salonlardan meydanlara bölge mitingi yapmak için çıkma Baykal gibi. İl il dolaş. Bindirilmiş kıtalarla değil, o ilin sakinleriyle mitingini yap. AK Parti'yi bölücülerle bir tutma gayreti içerisine girme.

Şimdi çıkıyor, bakıyorsunuz orada, soyadı Türk. Resmi dilimizle konuşması gerekirken şu ifadeyi de kullanıyor; 'Bizim, Türkçenin resmi dil olmasıyla ilgili farklı bir düşüncemiz yok' diyor. E güzel... Ama bu Meclis'in çatısı altında, kürsülerde Türkçeden başka resmi dil kullanılamayacağını bilmiyor musun? Biliyorsun. Niçin o zaman böyle bir yola başvuruyorsun? Siz bunları zaten çıkardığımız yasalarla bilboardlarda, eğlencelerde, parti çalışmalarında rahatlıkla halk arasında kullanıyorsunuz. Adımlar attık. Anadilde kurslar açabilirsiniz dedik. Anadilinize karşı bizim koyduğumuz bir yasak var mı? 'Kurslar açın' dedik.

Önce bir coşkuyla açtılar, sonra dediler ki 'devlet açsın'. devletin böyle bir görevi yok. Açın kursunuzu verin dersinizi. 'Eğitim dili Kürtçe olsun'. Hayır arkadaş böyle bir şey de yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Çok çok istisnadır bazı ülkelerde. Yok. İşte buyrun Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Türkçe azınlık olduğu halde bazı ülkelerde Türkler onlara bile Türkçe dil eğitimi verilmiyor. En önemlisi Almanya'dır. Orada benim Türk kardeşlerim azınlık hukukuna tabi oldukları halde bunu alamıyorlar.''

BEN SADECE KÜRTÇE 'TRT 6 HAYIRLI OLSUN' DEDİM
Türkiye'deki Kürt kökenli vatandaşlan azınlık hukukuna tabi değil, ülkenin asli unsurları olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Ahmet Türk diyor ki 'Başbakan meydanlarda Kürtçe konuşuyor' Ben Kürtçe propaganda yapmıyorum. Kürtçe de konuşmuyorum. Sadece TRT 6'nın açılışında kullandığım ifadeyi Diyarbakır'da kullandım. O kadar. O da bir başbakanın en doğal hakkıdır. Bu bir propaganda değil, sadece 'TRT 6 hayırlı olsun'. Bunu kullandım Kürtçe olarak. Bunu farklı yere çekme. Nerede neyin nasıl kullanılacağını çok iyi bilirim.

Tabii MHP'ye de sesleniyorum. Sayın Bahçeli şunu da bilmeni istiyorum: Eğer milli değerlere sahip olmaksa, bu ülkede Tayyip Erdoğan en az senin kadar milli değerlere sahiptir. En az senin kadar. Ama Tayyip Erdoğan kafatası milliyetçisi değildir. Bunu da bilmeni istiyorum. Değildir. Ölçüp biçenlerden değildir."

Sayfa Yükleniyor...