Erdoğan’dan BDP’li Kaplan’a 20 bin TL'lik dava

Başbakan Erdoğan, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' gerekçesiyle BDP Milletvekili Hasip Kaplan aleyhine 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Haberler 29.12.2010 - 13:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa'da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşma nedeniyle BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan aleyhine tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Hasip Kaplan'ın, 11 Aralık 2010 tarihinde, KKTC Yeni Kıbrıs Partisi'nin Lefkoşa'da düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici isnat ve ithamlara, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere yer verdiği'' ileri sürüldü.

Kaplan'ın söz konusu konuşmasında kullandığı ifadelerin ve ithamların, ''haksız ve hukuka aykırı birer saldırı'' olduğu iddia edilen dilekçede, ''Eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ifadelerle tamamen Erdoğan'ı karalamaya yönelik bu asılsız ve mesnetsiz ithamların kabulü ve hoş görülmesi mümkün değildir'' denildi.

Hasip Kaplan'ın, bu ifadeleriyle eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı savunulan dilekçede, Kaplan'dan, yasal faiziyle birlikte 20 bin TL manevi tazminat talep edildi.

Sayfa Yükleniyor...