TBMM Genel Kurulu'nda, 2009 yılı bütçesi üzerinde, hükümet adına eleştirilere yanıt veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de bütçeye ilişkin eleştirileri yanıtladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasında DTP'ye yönelik eleştirilerde de bulundu. Kimlik siyaseti yapılmasının hiçbir şey kazandırmayacağını söyleyen Erdoğan, "Kimlik siyaseti yaparak ne okul ne de hastane kazandırabilirsiniz" dedi.

“Bazı illere gitmemizi hazmedemeyenler var” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu ülkenin başbakanının kalkıp da vatanımızın herhangi bir karış toprağında veya ilinde görmek istemeyenler de çıktı, bu kutsal çatının altından çıktı. O kadar ilginç ki, orada demokratik hakkımızı kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, orada açılışlar yaparken, bunu hazmedemeyenler arabaları yaktılar, lastikler yaktılar, partimin teşkilatını, cam çerçeve indirdiler. Bu mu demokrasi, bu mu özgürlük, bu mu insan hakları? Özgürlük bu yolla olmaz, demokrasi bu yolla elde edilmez. Demokrasinin yolu sandıktır.''

TOPTAN DTP'LİLERİ UYARDI
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Erdoğan'ın sözlerine tepki gösteren DTP'li milletvekillerini, ''Niye üzerinize alınıyorsunuz?'' dedi.

"TEHDİTLE OY TOPLUYORSUNUZ"
Kendisinden önce konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sözlerine katıldığını belirten Erdoğan, "Millet ve vatan kavramını bir yerlere yediremeyiz. Bu vatanı da kusura bakmayın böldürtmeyiz. Toplantılarında Türk bayraklarını değil, başka bir bayrakları getirenler kendilerini check ediniz. Tehditle oy topluyorsunuz. Tehditle bir yere varamazsınız" diye konuştu.

"NAZİZM'İ HORTLATTINIZ"
"Ya Sev Ya Terk Et" şeklinde bir ifadesi olmadığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Konuşmamda AK Parti'nin üç kırmızı çizgisi var dedim. Etnik, bölgesel ve dinsel ayrımcılığa karşıyız. Hepimiz T.C. vatandaşıyız. Tek millet, tek bayrak, tek devlet dedik. Buna kim karşı çıkabilir? Buna karşı çıkan terör örgütüdür. Sen de onun gibiysen sana ne söyleyeyim. Siz bu ülkede Nazizm'i hortlattınız. Gücünüz yetiyorsa parti olarak seçimlere girin."