Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in de katılımıyla Yeni Pazar kentinde Boşnak bakanlar ve belediye başkanları ile bir araya geldi.

Erdoğan, basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç ile gazetecilere açıklama yaparak soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''BM Güvenlik Konseyi'nin yapısı'' ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

''BM Güvenlik Konseyi'nin yapısının reforme edilmesi aslında şu anda dünyanın gündeminde. Bu, sadece senin ve benim sorunum değil.

Aslında dünyanın birçok ülkesi aynı bizler gibi düşünüyor. 'Daimi' ve 'geçici' üyelik ayrımcılığına artık bir karşı duruş başladı. Artık şu tartışılıyor; bütün BM Güvenlik Konseyi üyeleri daimi olsun, ülkeleri belirlensin gerekirse bunlar değişebilsin.

Bu ülkeler nasıl olacak? 'Kıtalara göre temsil olsun' diyenler var, 'inanç gruplarının aynı şekilde burada temsili olsun' diyenler var, 'nüfusa göre temsilin olması gerekir' diyenler var bunları çoğaltabiliriz. Ama bir reform talebi şu anda konuşulmaya, tartışılmaya başlandı. Bunun Türkiye olması veya başka ülke olması önemli değil. Ama 'siz 10 tane geçici üye' der de 5 tane daimi üyeye bunların iradesini mahkum ederseniz bu adil bir yapı olmaz. İşte şimdi bu tartışılıyor.''