Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında terörle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Terör konusundaki müzakerelerin ‘iletişimdeki samimiyetsizlik’ nedeniyle kesildiğini söyleyen Erdoğan, Oslo sürecinin devam edebileceğinin sinyallerini verdi.

CHP’den sorunun çözümü için herhangi bir öneri gelmediğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu konularda tabii BDP'nin bu çağrısını ne denli değerlendiririz, kaale alırız o ayrı bir konu. Benzer çağrıyı biliyorsunuz CHP de yaptı. 'Buyrun gelin' dedik, geldi, görüştük. Görüşme esnasında da, 'Biz' dedi 'MHP'den randevu istedik, randevu vermiyorlar.'

'BDP'den ' 'Şu an onu düşünmüyoruz' filan dediler. 'Peki' dedik. 'Siz eğer MHP randevu vermezse ne düşünüyorsunuz ' 'Versin veya vermesin' dedik. 'Verirse çok daha iyi olur ama vermiyorsa da gelin' dedik. 'Bakın üç tane arkadaş yanınızda, benim de üç arkadaşım yanımda hemen burada talimatları verelim ve arkadaşlarımız çalışmaya başlasınlar.

Daha sonra eğer MHP'den buna katılım olursa birlikte yürütürüz.' Tabii MHP çok sert açıklama yaptı, olmadı. Ama ikili olarak o gün genel başkan yardımcılarından bir tanesi, 'bu hemen olmaz' dedi. Hiç olmazsa bir iki ay geçsin. Şu anda üç ayı aştık. Hala CHP'den bizim o talebimize bir cevap gelmedi. Çünkü o gün açıkladıkları o maddeler kesinlikle bir çözüm önerisi değildi. Onlar tamamen teşhisti, tespitti. O tespitleri zaten herkes yapıyor. Bilinen şeylerdi.''

'İMRALI İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER YİNE OLABİLİR'
O günden sonra konuyla ilgili bir adım atılmadığını kaydeden Erdoğan, Meclis açılınca harekete geçeceklerini söyledi ve şöyle devam etti:

''İşte biz kendilerine çağrıyı zaten ayrıca 'Ne oldu Hani ekipleri çalıştıracaktık' diyeceğiz. Meclisin açılmasıyla birlikte bunu kendilerine söyleyeceğiz ve 'gelin, hep beraber haydi bakalım bu taşın altına elimizi koyalım, müşterek olarak arkadaşlar başlasın çalışmaya, ne gerekiyorsa bunu yapalım.' Ha bu arada İmralı'yla ilgili görüşmeler yine olabilir. Çünkü farklı farklı şeyler uyduruluyor. Mesela kampanyalardan bir tanesi 'İmralı öldü, öldürüldü'. Bu tür şeyler var. Geçenlerde kardeşinin oraya gitmesini istedik. Dedik ki, 'Eğer kabul ediyorsa kardeşi oraya gitsin.' Sonunda kabul edildi ve gitti. Görüştü geldi. Şimdi Demirtaş'ın açıklaması zaten buradan kaynaklanıyor.''

''Avukatlarını kendisi mi kabul etmiyor '' sorusuna Erdoğan, ''Avukatlarını kendisi de kabul etmiyor, zaman zaman bizim de uygun görmediğimiz dönemler oldu. Çünkü dışarıya çok yanlış şekilde görüşmeleri onlar manipüle ederek taşıdılar. Bu tabii bizim bu süreci yani oradan istifade eder değil tam aksine çok daha zarar görür hale getirdi'' yanıtını verdi.

''Demirtaş'ın açıklaması derken, yani oradan bir mesaj geldi o doğrultuda bir açıklama yaptı diyorsunuz'' denilmesi üzerine Erdoğan, ''Sizin söylediğiniz evet. Zannediyorum o onları biraz rahatlatmış herhalde. Çünkü onlara gelen haberler yani öldü, öldürüldü filan şeyi, tamamen spekülasyondu, tamamen dağla alakalı bir haber olduğunu söylediler filan. Biz de Adalet Bakanımıza 'hemen görüştürün, gitsin aile görüşsün' dedik.''

'PKK ALAN HAKİMİYETİNİ BAŞARAMADI'
Erdoğan terörle mücadele konusunda son dönemde süregelen operasyonlara da değindi. Örgütün alan hakimiyeti sağlama çabalarının başarıya ulaşamadığını anlaran Erdoğan, "Şöyle bir durumla bir defa baş başayız. Daha önce bireysel hedefler belirlemişti terör örgütü. Şimdiyse bir alan hakimiyeti tesis etmenin gayreti içerisinde. Şemdinli'deki deneme dikkat ederseniz buydu. Fakat Şemdinli'de bu alan hakimiyetine yönelik attığı adımda başarılı olamadı. Orada başta Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, polisimiz hep birlikte böyle bir onların gayretini boşa çıkardılar, boşa çıkarmanın yanında da çok ciddi zayiat vererek oradan defoldular, yani inlerine adeta girildi, öyle bir durum söz konusu oldu. Bunu artık diğer yerlerde teşebbüs etme cüretine dahi giremediler, çünkü oradan aldıkları ders çok ağırdı'' diye konuştu.