Erdoğan'dan ilk açıklama

Adayları belirlerken bir hafta yoğun bir çalışma yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, şu anki 167 milletvekilinin listede bulunmadığını söyledi.

Erdoğan'dan ilk açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin aday listelerinin açıklanmasının ardından açıklama yaptı.

Erdoğan şunları söyledi: "Arkadaşlarım çok hassas çalışmalar ortaya koydular. Listemiz asla bir tek kişinin iradesiyle şekillenmiş bir liste değildir. Bir haftalık çalışmamız bir üst kurul çalışmasıydı. Ancak tabandan itibaren temayül yoklamalarıyla, teşkilatımızın en ücra köşesine kadar hepsinin iradesini kapsayan bir çalışma yapıldı. Bu çalışma daha sonra alt komisyonlara geldi. Hafta içinde burada yine "bir tek kişinin çalışmalarıyla mı yürütüldü" diye bazı yaklaşımların olduğunu duyduk ki, bunların hiçbiri gerçeği yansıtan haberler değildir.

AK Parti listesinin hazırlanış sürecine ve süreçte görev alan arkadaşlarıma yapılan çok açık bir haksızlıktır. Ben arkadaşlarıma ve bu sürece demokratik iradesini katmak suretiyle destek veren teşkilatımın tüm birimlerine teşekkür ediyorum.

Yeri geldi il başkanlarımıza döndük. Bilgiler aldık. Tabii alt ara komisyonlar tüm aday adaylarıyla birebir mülakatlar gerçekleştirdi. Bu görüşmeler yapıldığı için çok daha net bilerek tanıyarak neticeler gelmiş oldu.

Alt komisyon ara komisyon ve üst kurula geldiğinde de benim başkanlığımda çalışmaya başladık. Yine bunun yanında parlamento çalışmalarını en yakından bilen grup başkanvekillerim olduğu için, üç tane de grup başkanvekili arkadaşlarımı bu çalışmalara kattım.

Genç bir ekibin oluşması içinde gençliği bilenler olması bakımından gençlik kolları başkanım da yardımcı oldu. Kadın kolları başkanım, gençlik kolları başkanım da birlikte oldular. Bütün bu çalışmaları başından itibaren yakından takip eden seçim koordinasyon merkezi başkanımız o da yine bu çalışmada bizimle beraber oldu. Adaylarımızı belirlerken bu hassasiyetlerimizi ön planda tuttuk.

AK Parti siyasette değişimin öncüsü olan bir harekettir. Bu yüzden listelerimizi oluştururken değişim ruhunu yansıtmaya çalıştık. Mevcut 167 milletvekilimiz listede bulunmuyorlar. Listede yer bulamamak siyasetten silinmek, tasfiye edilmek anlamına asla gelmez."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...