Erdoğan'dan 'İncirlik' şartı

Varşova'daki NATO zirvesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yapılan görüşmeyle ilgili Alman basınında bir iddia yer aldı.

NTV Haber 10.07.2016 - 16:27 | Son Güncelleme : 10.07.2016 - 16:30

Erdoğan'dan 'İncirlik' şartı

Spiegel Online'ın haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'den, Alman Parlamentosu'nda alınan 1915 kararının hükümetin tavrı olmadığı yönünde açıklama yapmasını istedi.  

Haberde Alman Milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmesine bu şartla izin verileceği iddia edildi. 

Varşova'da Merkel'in talebi üzerine gerçekleştirilen görüşmede, İncirlik Üssü'ne ziyaret konusunda bir uzlaşı sağlanamadığı kaydedilmişti.  

Görüşme sonrası Merkel, "Bu anlaşmazlıklar bir görüşmeyle giderilemez. Ancak konuşmuş olmamızın da önemli olduğuna inanıyorum" demişti.  

Türkiye, Alman Meclisi'nden çıkan 1915 kararının ardından İncirlik'i ziyaret etmek isteyen bir grup Alman Milletvekiline izin vermemişti.  

Alman Parlamenterler geçtiğimiz günlerde de Türkiye'nin onayı olmadan 17 Eylül'de İncirlik Üssü'nü ziyaret etme kararı almış, ziyarete bir kez daha izin verilmemesi durumunda NATO'nun göndereceği AWACS keşif uçaklarına onay verilmeyeceği uyarısında bulunmuştu.   

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...