Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul'un bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelinin atılacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 10.10.2017 - 17:49 | Son Güncelleme : 10.10.2017 - 17:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen "Türkiye-Sırbistan İş Forumu"nda konuştu.

Başbakan olarak, yedi yıl önce geldiği Sırbistan'ı bu kez cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, samimi misafirperverliği için Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'e teşekkürlerini iletti.

Erdoğan, Balkanlar'daki barış ve istikrarın kilit ülkesi, aynı zamanda dost olarak gördükleri Sırbistan ile ikili ilişkileri her alanda geliştirme konusunda gereken karşılıklı iradenin mevcut bulunduğunu söyledi.

Bu ziyaretin, Sırbistan ile ilişkilere verdikleri önemin ispatı olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye'den yaklaşık 200 kadar işadamıyla bu ülkede bulunduğunu, Sırbistan'daki işadamlarıyla beraber şu anda yaklaşık 700 kadar işadamının salonda hazır olduğunu kaydetti.

Erdoğan, bu tabloyu iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıma arzularının ifadesi olarak gördüğünü dile getirerek şunları söyledi:

"Türkiye, hem içinde bulunduğu coğrafyanın özellikleri hem de kendi iç dinamikleri sebebiyle sık sık ciddi sınamalarla karşı karşıya gelen bir ülkedir. Bunun en çarpıcı örneklerinden birini, geçtiğimiz yılın 15 Temmuz gecesi yaşadık. Özgürlüğümüze ve geleceğimize yönelik tarihimizin bu en sinsi, kanlı saldırısını milletimizin gösterdiği büyük cesaret ve fedakarlıkla başarısızlığa uğratmayı başardık. Türkiye, darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığı tehlikeyi geride bırakmış ve ekonomisinin güçlü temeller üzerine kurulu olduğunu bir kez daha dünyaya ispat etmiştir."

"15 YILDA YAŞANAN DEĞİŞİM TAM BİR BAŞARI HİKAYESİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011-2015 yıllarında yüzde 7,1 büyüyen ekonominin bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1'lik bir büyüme oranına ulaştığını, böylelikle Türkiye'nin yeniden hedeflerine uygun bir yere geldiğini ifade etti.

Bugün IMF'nin yaptığı açıklamayla Türkiye'nin yine bu yıl içerisinde yüzde 5,1'lik bir büyüme oranını yakalayacağının ortaya konulduğunu aktaran Erdoğan, "Türkiye, yüzde 100'lük bir büyüme oranına ulaşıyor. Esasen Türkiye'nin genel ekonomik görünümünde geçtiğimiz 15 yılda yaşanan değişim tam bir başarı hikayesidir" dedi.

Erdoğan, son 15 yıllık dönemde ihracatın beş kat artarak, en son 153 milyar dolar seviyesine çıktığını anımsatarak, bu rakamı 2023 hedefleri bağlamında 500 milyar dolar seviyesine taşımak istediklerini vurguladı.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Büyük çaplı proje ve yatırımlarımızı, iç ve dış çalkantılara müsaade etmeden kararlılıkla sürdürüyoruz. Nitekim geçtiğimiz sene her biri kendi alanlarında dünya çapında yatırımlar olan Osmangazi Köprüsü'nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ve Avrasya Tüneli'nin açılışlarını yaptık.

Mart ayında dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temelini attık. İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor. İlk etapta yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanımız 2023'te bittiğinde, yılda 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Gerekirse 200 milyon/yıl yolcu kapasitesine ulaşma imkanı da var. Bu, devletin bir havalimanı değil, özel teşebbüsün bir konsorsiyumu olarak inşa ettiği bir havalimanı."

KANAL İSTANBUL İÇİN TARİH VERDİ

Erdoğan, Türkiye'nin yıllar yılı devletçilik mantığıyla maalesef tıkandığını, kendilerinin devletçiliği bir kenara koyduklarını, "özelleştirme" dediklerini ve kendilerinden önceki tıkanmışlığın önünü açtıklarını vurguladı.

Diğer tüm alanlarda da benzer yatırımların sürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, "Ayrıca İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki 'Kanal İstanbul' dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız" dedi.

"KENDİ ARKA BAHÇESİ OLARAK GÖRMESİNE DE KARŞIYIZ"

Erdoğan, "Türkiye, Balkanlar'ın, istikrarsızlıklarla değil bütünleşmeyle barışla ortak çıkarlar temelinde müreffeh bir gelecek temeliyle anılmasını istiyor. Biz, Balkanlar'da ayrılık, parçalanma, bölünme istemiyoruz. Birilerinin adeta bu ülkeleri kendi arka bahçesi olarak görmesine de karşı olduğumuzu ifade etmek isterim" ifadesini kullandı.

Sırbistan ile Türkiye'nin bu bütünleşme veya bir araya gelişini kıskananların olabileceğine işaret eden Erdoğan, "Varsın olsun, biz kendi işimize bakacağız. Kazan-kazan esasına göre de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz, birikimlerimizi paylaşacağız, dayanışmamızı artıracağız. Sırbistan ile bölgemizin geleceği için müşterek bir vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic liderliğindeki Sırbistan'ı bölgede önemli bir ortak olarak gördüğünü belirten Erdoğan, bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma kararlılığını her vesileyle teyit eden Sırbistan'ın, güvenilir ve istikrarlı bir ülke olarak bölgede öne çıktığını, ikili ilişkilerin de son yıllarda gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

İlişkilerde bu noktaya gelinmesinde tarafların sorumlu anlayışı ve diyaloğu ön planda tutan yaklaşımının şüphesiz çok etkili olduğunu anlatan Erdoğan, son bir kaç yılda ekonomisinde önemli reformlar gerçekleştiren Sırbistan'ın bunun meyvelerini görmeye başladığını bildirdi.

Erdoğan, 2002'de benzer bir süreci başlatan bir ülke olarak Sırbistan'ın yapısal reformlar alanındaki bu adımlarını desteklediklerini dile getirdi.

Türk iş adamlarının Sırbistan'a olan ilgilerinin arttığını, bunun devamını temenni ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Kaliteli iş gücünüz ve sağladığınız kolaylıklar sayesinde yatırımcılarımızın Sırbistan'a ilgisinin süratle somut kazanımlara dönüşeceğine inanıyorum. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanına, ülkemizden gelen yatırımcılarla ve onların sorunlarıyla bizzat ilgilendiği için teşekkürlerimi iki ülke iş adamları önünde tekrarlamak istiyorum. Bu yaklaşımınız buradaki Türk iş adamları kadar ülkenize yatırım yapmayı düşünen diğer Türk iş adamları için de önem taşıyor" diye konuştu.

Ülkeler arasında serbest ticaret, vize anlaşması, yatırımların teşviki ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları gibi temel ikili düzenlemelerin mevcut olduğunu anımsatan Erdoğan, serbest ticaret anlaşmasının günün şartlarına göre gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Hukuki altyapıda yaşanan gelişmelere uygun şekilde ikili ticaret hacminin de istikrarlı bir şekilde arttığını gördüklerini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2016 itibarıyla 870 milyon dolar olduğunu, ancak bu rakamın potansiyeli yansıtmadığını aktardı.

HALKBANKASI'NIN SAĞLADIĞI İMKANLAR

Yıl sonuna kadar 1,2 milyar dolara bu potansiyelin ulaşabileceğine inandığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz devlet adamlarının da ortaya koyduğu siyasi iradenin de verdiği destekle en kısa zamanda bu ticaret hacmini diyorum ki 3 milyar dolara çıkaralım. Bunu yaparız. İş adamları burada, ele ele vereceğiz, biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız, sizler de iş adamları olarak yatırımları yapacaksınız. Sırbistan'ın kalkınması, iş adamları olarak sizlerin de kazanması demektir. Nitekim bu yıl ağustos ayı itibarıyla 726 milyon dolarlık ticaret hacmini yakaladık. Artık daha büyük hedefleri yakalamak için çalışmalara başlamalıyız. Bu konuda, Sırp ve Türk iş adamı çevrelerine güvenimiz tamdır. Mutlaka vurgulamak istediğim bir diğer husus da Halkbank'ın 2015 yılında Sırbistan pazarına girmesidir. Halkbank, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ekonomik ilişkilere de son derece önemli katkıda bulunuyor. Bu gibi başarı hikayelerini beraberce artırmalyız. Şu anda 30 şubesi ile Sırbistan'da faaliyet gösteren Halkbankası'nın sağladığı ve sağlayacağı imkanlar, iş adamlarımızın burada işini kolaylaştıracaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hali hazırda Türk yatırımcıların Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkanı sağladığını, bu rakamın gelecek yıl iki katına çıkacağını ümit ettiğini söyledi.

Türk firmalarına Sırp makamları tarafından verilen desteğin sürmesi halinde bu rakamların katlanarak artmasının mümkün olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ulaştırma alanında atabileceğimiz ilave adımlar, ülkelerimiz arasında birçok zenginliği getirecektir. Çünkü altyapı o ülkenin medenileşmesi ve gelişmesinde en önemli adımlardan, adeta sıçrama tahtalarından biridir. Konuyla ilgili olarak ben medeniyet olarak yolu çok önemsiyorum. Yol medeniyettir. Bu yolculukta da özellike altyapı noktasında duble yolların Sırbistan'a kazandırılması, Sırbistan'ın sınıf atlamasını sağlayacaktır. Türkiye-Sırbistan- Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi'nin gerçekleştireceği çalışmalar, inanıyorum ki bu yöndeki çabaların önemini de ayrıca ortaya koyuyor."

Erdoğan, turizmin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilebileceği bir alan olduğunu, bu sektörde yer alanların özellikle Sırbistan'daki muhataplarıyla iş birliği içinde yatırım yapabileceklerini anlattı.

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle otelcilik sektöründe Türkiye'nin gücü inkar edilmez, tartışılmaz. Dolayısıyla birlikte yapılacak yatırımlarla turizm sektörü istihdamda önemli bir imkan sağlamaktadır. Hizmet sektörünün en önemli adımlarından bir tanesi olan turizm sektöründe atılacak adım ciddi madana Sırbistan'ın istihdam açığını kapamaya yarayacaktır. Sayın Vucic ile en son 20 Eylül'de New York'ta yaptığımız görüşmede, bu konuda daha fazla çaba gösterme irademizi teyit etmiştik. Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısı yılda ortalama yüzde 35 artıyor. Türkiye, Sırp turistlerin de en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Bu güzel gelişmelerin artarak sürmesi için çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Kültür, sanat, edebiyat gibi insani ilişkilerimizin temelini oluşturan konularda karşılıklı olarak çok daha fazla gayret göstermeliyiz."

Erdoğan, Balkanların iki kilit ülkesi olan Türkiye ve Sırbistan'ın, bu konumun gereği olan sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmek durumunda olduklarını ifade etti.

"SIRBİSTANLILARIN GENLERİNDE BASKETÇİLİK, FUTBOLCULUK VAR"

Ülkelerin devlet adamlarıyla iş adamlarıyla bu yönde kararlı bir iradeye sahip olduğunu görmenin daha güzel bir gelecek için umut verdiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Güzel ülkenizi her ziyaretimde daha da yakından şahit olduğum ortak kültürel ve tarihi bağlarımız, ilişkilerimizin en büyük teminatıdır. Biz, farklılıklarımız yerine müştereklerimizi ön plana çıkartarak ilişkilerimizi geliştirdikçe diğer alanlardaki münasebetlerin katlanarak artacağı açıktır. Sporda, Sırbistan'ın basketçileri, futbolcuları bizde. Aynı zamanda bu alanda da müştereklerimiz var. Basketbol şampiyonasında her ne kadar Sırbistan ikinci olsa da hanımlarda birinci oldu. Bu da güzel bir gelişme. Şimdi bir diğer taraftan dünya futbol şampiyonasında Rusya'ya gidiyor. Bunun için de tebrik ediyorum. Sporda nüfusu ile mukayese edilemeyecek bir altyapıya sahip. Basket şampiyonasında Sırbistanlılardan başka oynayan yoktu. Neredeyse her takımda Sırbistanlı var. Biz de bu konuda çok daha ciddi bir dayanışmanın içine gireceğiz. Demek ki Sırbistanlıların genlerinde basketçilik, futbolculuk var. Öyleyse bunları da öğrenmekte fayda var."

Sayfa Yükleniyor...