NTV

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık dava

Anadolu Ajansı

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin 17 Mayıs'taki TBMM Grup toplantısında kullandığı ifadeler nedeniyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın ve Tuğba Sağlam Eker'in Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun, partisinin 17 Mayıs 2016'daki TBMM Grup toplantısındaki konuşmasında, Erdoğan'ın "şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakarette bulunduğu" ifade edildi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında, Erdoğan'ın onur ve saygınlığına yönelik ifadeler sarf ettiği belirtilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yer verildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmasındaki "çirkin tavrını ve Erdoğan'a hakaret etmeyi sürdürdüğü" belirtilen dilekçede, davalının bu ifadeleri nedeniyle eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı bildirildi.

Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Öncelikle şu hususu vurgulamak gerekir ki davalının, yukarıda özetlenen açıklamaları, her türlü insani ve ahlaki değerden yoksun, Türk siyasetinde emsali olmayan seviyesiz ve düzeysiz açıklamalardır. Davalı her defasında bir önceki seviyesiz ve düzeysiz açıklamalarına yenilerini ekleyerek üslubunu çirkinleştirmektedir. Davalı marazi bir şekilde Cumhurbaşkanına hakaret etmeyi itiyat haline getirmiştir. Davalının açıklamalarının akıl, mantık ve vicdan ölçeğinde bir izahı da bulunmamaktadır. Davalının muvazenesini yitirdiği hususunda artık tereddüt bulunmamaktadır."

"Kimin terörü desteklediği, kimin yardım yataklık ettiği, kimin kanla beslendiği, kimin namus ve şeref yoksunu olduğu, kimin malı götürdüğü, kimin pislik yaptığı hususunda söylenecek çok söz olmakla birlikte, bu minvalde yapılacak açıklamaların davalının düzeysiz ve seviyesiz açıklamalarına az da olsa bir değer atfetmek anlamına geleceğinden bu çerçeveye bu aşamada girilmeyecektir" değerlendirmesine yer verilen dilekçede, söz konusu tartışmaların milletin önünde cereyan ettiği vurgulandı.

"Milletimiz engin irfanıyla, teröre gerçekten yardım edenleri, yolsuzluk yapanları, kandan beslenenleri, namus ve şeref yoksunu olanları ayırt edebilmekte ve her seçimde cezalandırmaktadır" denilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilip hukuken mazur görülmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı partisinin grup toplantısındaki konuşmasında kullandığı ifadeler nedeniyle, 100 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması talep edildi.

KILIÇDAROĞLU'NUN DANIŞMANINA DA 50 BİN LİRALIK DAVA

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'na da kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın ve Tuğba Sağlam Eker'in açtığı davanın dilekçesinde, Gaytancıoğlu'nun, partisinin Keşan ilçe binasında 16 Mayıs'ta yaptığı basın toplantısındaki sözlerinden şikayete konu bölümler aktarıldı.

CHP'li Gaytancıoğlu'nun sözlerinin her türlü insani ve ahlaki değerden yoksun, Türk siyasetinde emsali olmayan seviyesiz ve düzeysiz açıklamalar olduğu vurgulanan dilekçede, Gaytancıoğlu'nun açıklamalarının eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı belirtildi.

Gaytancıoğlu'nun açıklamalarının açıkça hakaretten ibaret olduğu belirtilen dilekçede, "Dava konusu açıklama, müvekkilimize karşı açık hakaret ve iftira içermekte olup davalının üslubunun bir siyasetçiye yakışmayacak düzeyde ve seviyesiz olduğu açıktır. Bu tarz açıklamalar söyleyen için sadece bir ahlak sorununa değil aynı zamanda da bir zeka sorununa işaret etmektedir" değerlendirmesine yer verildi.

Eleştiri hakkını kullanan kişilerin hür olması kadar sorumluluk bilinci ile davranmaları, hakaret edecek nitelendirmelerden uzak durmalarının da hukuk devleti ilkesinin bir gereği olduğu bildirilen dilekçede, manevi tazminat talebinin yasal koşullarının oluştuğu kaydedildi.

Gaytancıoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişilik haklarına haksız saldırıda bulunduğu ve bu açıklamaların "yargı mercilerine açıkça meydan okumak suretiyle hukuka aykırılığı bizatihi itiraf etmek" olduğu vurgulandığı dilekçede, 50 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle CHP'li Gaytancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunarak, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan kamu davası açılması talep etmişti.

ETİKETLER