Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Ordu'da yaptığı konuşma nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.07.2010 - 10:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu'nun açtığı davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun, Ordu mitingindeki konuşmasında, Başbakan Erdoğan'ın ''onur ve saygınlığına yönelik'' ifadeler kullandığı savunuldu.


Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Erdoğan'a yönelik bazı ithamlarda bulunduğuna dikkat çekilerek, ''bu ifadelerin, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı'' kaydedildi.

Kılıçdaroğlu'ndan 50 bin TL manevi tazminat talebiyle açılan dava, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Kılıçdaroğlu dün Ordu'da yaptığı konuşmada, "Recep Bey'e Ordu Meydanından hatırlatıyorum; Dubai'de Ali Babacan, attığı imza ile Türkiye'ye ihanet etti mi etmedi mi? O senin Bakanın mı, değil mi? Sen bir milyar dolara Türkiye'yi pazarlamaya kalkıyorsun, sonra kalkıp ihanetten bahsediyorsun. Sen ülkeye ihanet ettin, ülkeye... Recep Bey'e bir şey daha söylüyorum; Korkmuyorsan ihanetin belgesini açıkla. Niye gizliyorsun Dubai anlaşmasını... 1 milyar dolara ülke pazarlanır mı? Dubai'yi söyledim, imzalayan Bakanı söyledim, Plan Bütçe Komisyonunda söyledim. Sayın Bakan, sen bunu imzalarken Başbakan'ın haberi var mıydı, yok muydu? Verdiği cevap şu; 'O anlaşmayı biz imzaladık. Hükümetin haberi vardı.' Şimdi o anlaşmayı gizliyorlar. Bize yetki verin, bize izin verin, bu ülkeye ihanet edenleri Yüce Divan'a çıkaralım. İhanet ediyor bunlar, ülkeye ihanet ediyorlar. Şimdi Recep Bey'e soruyorum, çık televizyonlara milletin karşısına, de ki 'Dubai'de biz anlaşma imzalamadık.' De ki, ben senin yakana o anlaşmayı iliştireyim. Recep Bey size doğruları söylemeyi görev bildik. Recep Bey bizi yalancılıkla suçlamış. Benim yalan söylediğimi söylesin, tarih versin, yer versin 'Eyvallah' diyeceğiz.'' diye seslenmişti.

Sayfa Yükleniyor...