Erdoğan’dan Lara’ya mektup

Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’le mektup ve barış güvercini gönderen 9 yaşındaki Lara’ya cevap mektubu yazdı. Merkel ve Erdoğan, Lara’ya gönderilecek fotoğrafı da birlikte imzaladı.

Anadolu Ajansı 30.03.2010 - 12:14

Edinilen bilgiye göre, dün Başbakanlık Resim Konut'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel onuruna verilen yemekte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın barış güvercini gönderen Lara'ya yollayacağı mektubu iki lider birlikte inceledi.

Erdoğan ve Merkel, Lara'ya gönderecekleri fotoğrafı imzaladı.

Başbakan Erdoğan, mektubunda şunları kaydetti:

''Unna'daki Katharinenschule'nin, Margaretenhöhe Essen'deki ilkokulların, Hattingen'deki Franziskusschule'nin, Peç'teki okulların sevgili öğrencileri; Unna Katharinenschule'den 9 yaşındaki Sevgili Lara'nın beyaz güvercini, Almanya Başbakanı değerli dostum Şansölye Merkel'in aracılığıyla ülkeleri, dağları, nehirleri ve denizleri aşarak bana ulaştı. Barışın simgesi beyaz güvercini almış olmaktan dolayı çok büyük bir memnuniyet ve heyecan duyduğumu ifade etmek istiyorum. Güvercin'in getirdiği mesajda da belirtildiği gibi, ona birkaç gün bakacak, ardından da barış güvercinini İstanbul'daki öğrencilere teslim edeceğim. Türkiye, bölgesindeki ve dünyadaki tüm çatışmaların, anlaşmazlıkların, savaşların ve yoksulluğun sona ermesi, dünyamıza barış, huzur ve refahın hakim olması için çok büyük gayret sarfediyor. Barış için küresel ölçekte verdiğimiz mücadelenin yanı sıra, nükleer silahların yayılmasını engellemek, iklim değişikliğinin önüne geçmek, farklı kültürler ve medeniyetler arasındaki ön yargıları ortadan kaldırmak için de samimi bir gayret içindeyiz. Biz, dünyanın neresinde olursa olsun, çocuklar asla ve asla ağlamasın, göz yaşı dökmesin, üzülmesin istiyoruz. Dünyanın tüm çocuklarının elele vererek oynamalarını, en kaliteli eğitimleri almalarını, gülücüklerin yüzlerinden hiç eksilmemesini arzuluyoruz. İnanın, göndermiş olduğunuz bu beyaz güvercin, bizim barış mücadelemize eşsiz bir katkı sağladı, bizi yüreklendirdi. Lara'nın yapmış olduğu beyaz güvercinin, Türkiye'de özgürce kanat çırpacağını, barış mesajını Türkiye'nin her köşesindeki çocuklara taşıyacağını, Almanya ve Türkiye'nin çocukları arasında bir dostluk simgesi olacağını bilmenizi isterim. Sizlere bir kez daha teşekkür ediyor, gözlerinizden öpüyor, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'deki tüm çocukların selamlarını iletiyorum.''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde, Almanya'da yaşayan 9 yaşındaki Lara'nın yaptığı ''Beyaz Barış Güvercini'' biblosunu Erdoğan'a göstermiş ve Lara'nın barış mesajını iletmişti.

Lara, mesajında güvercinin barışın sembolü olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan'dan, birkaç gün ona bakıp bu yazı ile birlikte dünya barışını sürdürmek için bir kişi veya kuruluşa iletmesini ve kendisine de bir fotoğraf göndermesini istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...