Erdoğan'dan Libya açıklaması: Türkiye davet alırsa icabet eder

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'ta mevkidaşı Kays Said ile bir araya geldi. Programda olmayan görüşme sonrası açıklama yapan Erdoğan, Libya'da ateşkes sürecini görüştüklerini söyledi. Erdoğan Libya'ya asker gönderme konusu için de "Türkiye davet alırsa icabet eder" dedi.

25.12.2019 - 17:49

Erdoğan'dan Libya açıklaması: Türkiye davet alırsa icabet eder

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya gelen Erdoğan, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Görüşmede, Libya'da ateşkesin sağlanıp siyasi sürece dönülmesi amacıyla atılabilecek adımlar ve yürütebilecek iş birlikleri üzerinde durduklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Libya konusu önemli bir konu. Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor.

Bizim Libya'da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu. Tunus'u istikrarın unsuru olarak görüyoruz. TBMM'den mutabakat metnini de anlaşmayı da geçirdik. Bundan sonraki süreci de bu istikamette devam ettireceğiz. 

Yunanistan'ın burada söz sahibi olması söz konusu değil. Libya'da bulunan, 5 bini Sudan'dan, 2 bini Rusya'dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var? Medya olarak sormanız lazım. Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Bir davet olursa tabii ki bunu değerlendiririz.Hafter meşru değil. Uluslararası karşılığı olan Serrac'la beraber adım atıyoruz, Hafter'in böyle bir vasfı yok. Libya'daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim."

TİKA CAMİ YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca TİKA'nın Tunus'ta inşa edeceği hastane konusunda mutabakata varıldığını ve en kısa zamanda protokolün imzalanacağını söyledi. 

Ziyarette Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik ediyor. 

PROGRAMDA GÖZÜKMÜYORDU

Tunus ziyareti Erdoğan'ın programında gözükmüyordu. Güvenlik gerekçesiyle ziyaret gerçekleşene kadar açıklama yapılmadı.

Sayfa Yükleniyor...