İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin sosyal devlet olduğunu söyleyerek AK Parti seçmenine "makarnacı" diyenlere sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Benim milletim 1 paket makarnaya,1 çuval kömüre oyunu satmayacak kadar onurludur, gururludur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Benim milletimi makarnacı, kömürcü gibi sıfatlarla tahkir etmeye çalışıyorlar. Benim engelli kardeşimin devletten aldığı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldır. Benim gazi kardeşimin, şehit annesinin devletten aldığı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldir. Yoksulun, garibin gurebanın devletten aldığı para anasının ak sütü gibi helal olsun.

Benim milletim 1 paket makarnaya,1 çuval kömüre oyunu satmayacak kadar onurludur, gururludur. Sosyal devlet kime ne veriyorsa onun hakkı olduğu için veriyor.

'KENDİLERİ NEYSE BİZİ DE ÖYLE ZANNEDİYORLAR'
'İstanbul'da huzuru bozan eylemcilerin arasına giren Zahide Nine'yi susturmak için kameraların önünde para teklif ettiler. Ama o, onların ağzılarının payını verdi. 'Benim devletim bana maaşımı veriyor, hadi ordan' dedi. Onurlu olan Zahide Nine bunu yaptı, onurlu olmayanlara gereken dersi verdi. Kendileri neyse bizi de öyle zannediyorlar. Biz asla seçim ekonomisine tenezüül etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Biz sosyal devlet olmaya devam edeceğiz.

Biz seçim yaklaşınca temel atanlardan değiliz, başladığımız gibi devam ediyoruz. Seçim yaklaşınca proje açıklayıp seçim bitince proje unutanlardan değiliz. Durmak yok, yola devam..."

'20 YAŞINDAKİ GENÇLER KOALİSYON ENFLASYON NEDİR BİLMİYOR'
"Sokağa çıkın, yaşı 20'nin altındaki gençlere sorun. Koalisyon, enflasyon nedir diye sorun? Çoğu bunları bilmiyor. İnşallah gençlerimiz bunlara şahit olmasın, ama geçmişte nasıl bedeller olduğunu bilsinler. Yüzde 110... Böyle bir enflasyon olabilir mi? Oldu ama... Artık tek hanelideyiz, eğer dün unutulursa bugün aynı şeyler tekrar yaşanır. Dünden ibret alacak, gençlerimize anlatacak, yarınların farklı olmasını sağlayacağız.

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek bizim siyaset tarzımız olmadı. Dün bugünden daha iyi, ama yarın daha iyi olmak zorunda. Bunun için çalışacağız. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Biz hizmetkarın vazifesi hizmet üretmektir. 11 yıl boyunca görevimizi yerine getirmeye çalışmak. Bizim yaptığımız emanetin hakkını vermek.

'DEVLET ORALARA GİTMEZDİ'
Yol, konut, barajlar, köprüler yapıyorsak bunu görevimiz olduğu için yapıyoruz. Biz göreve geldiğimiz zaman Cumhuriyet tarihi boyunca 6.100 kilometrelik yol yapılmıştı. Şimdi bu uzunluk bizim ilavelimizle 17 bin kilometreye ulaşıyor. Şanlıufa'yı Adıyaman'a bağlayan yolda 3 geliş-3 gidiş olacak. Daha önce tek şerit vardı. Niye? Oraya devlet gitmezdi ki. Şimdi Başbakan gidip bakıyor, geziyor, çünkü görevimiz.

Ankara'da 3.500 yatak kapasiteli bir hastane açtık. Her şey orada. Odaların hepsi çok modern, çok lüks... Ameliyathaneler muhteşem, 130 ameliyathanesi olan bir hastane. '7 ay sonraya gün verelim', yok kalmadı öyle bir şey. Kılıçdaroğlu, sen onu yapıyordun işte.

'DÜNYANIN İLK 3'Ü İÇİNDE OLACAĞIZ'
Rahmetli anam gönderirdi beni Okmeydanı'nda SSK hastanesine. Sabah namazında sıraya girerdik, numara alırdık doktor muayene etsin diye. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz.

30 ay sonra 14 ilimizde 15 şehir hastanesiyle birlikte dünyanın belki de ilk 3'ü içinde yer alacağız sağlık sektöründe.

'YASAKLARI BİZ KALDIRDIK'
Bu ülkede 11 yıl boyunca yasakları biz kaldırdık; red, inkar asimilasyonu biz kaldırdık. Milletimizin hak ettiği nice hakkını biz teslim ettik. Eğer imkan olsaydı 11 yıl önce iktidara geldiğimiz gün biz bütün bu reformları anında yapmak isterdik. Ama nelerle uğraştığımızı sizler de çok iyi biliyorsunuz.

Partimizin kapatılma davasından, Danıştay saldırısına, sokak gösterilerinden darbe senaryolarına... Nice zorulukla bu bariyerleri aştık ve reformlarımızı gerçekleştirdik.

'DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLAYACAĞIZ'
Önümüzdeki hafta içinde yeni demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracağız. Kimileri dereyi görmeden paçayı sıvıyor. Yorumların tamamı afakidir. Çalışmaları tamalayıp paketi açıkladığımızda toplumun her kesimi memnun olacak. Bu reformları Türkiye'de şartlar oluştuğu için 11 yıllık zincirin bir halkası olarak değerlendirin. Neyi vaad ettiysek onları yapmaya devam ediyoruz.

Bizde öyle bir muhalefet anlayışı var ki her değişikliğin önünde duvar gibi duruyorlar. Türkiye'nin bir adım ilerisine gitmeye asla tahammüleri yok.

'KÜRT KARDEŞLERİME SESLENİYORUM'
Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapanlar var. Bu oyuna gelmeyin değerli Kürt kardeşlerim. Yerel belediyelerin bu siyasi partide olduğu yerlerde ne hizmet üretiyorlar bunlara bakın. Bir de AK PArtili belediyelerin olduğu yerlerde verilen hizmetlere bakın. İdeolojiyle ne mide doyar ne de modern yaşam tarzına ulaşılır. Sevgi ideolojiyle taahukkuk etmez. AK Parti bu aşkla halkını kucaklayan bir parti."