Erdoğan'dan Mısır açıklaması

Başbakan Erdoğan, Mısır ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krize ilişkin yaptığı açıklamada "Biz halkların egemenlik haklarına saygı duymayana saygı duymayız" ifadesini kullandı.

23.11.2013 - 18:19

Erdoğan'dan Mısır açıklaması

Mısır ile Türkiye arasında yaşanan büyükelçi krizine ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ilk açıklama geldi.

Erdoğan, "Biz halkların egemenlik haklarına saygı duymayana saygı duymayız" dedi.

Türk büyükelçisinden ülkeyi terk etmesini isteyen Mısır'a aynı yanıtın verildiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu anda bu darbe yönetiminin elçimize karşı takındığı tavrı aynen Mısır'ın elçisine takınıyoruz. Bu tavrımız Mısır halkın karşı değil, darbeci yönetime karşıdır. Çünkü biz dünyada demokrasi mücadelerinin yanındayız.

Biz halkların egemenlik haklarına saygı duymayana saygı duymayız. Halkların iradesine saygı duyanlara her zaman saygı duyduk, bundan sonra da saygı duymaya devam edeceğiz. Bütün derdimiz demokratik sistemlerin dünyada güçlenmesidir.

Şu anda büyükelçimize karşı takınılmış olan tavır, arkasından da mukabil adımı getirmiştir. Biz de şu anda kendilerine müddeti verdik ve 29 Kasıma kadar Türkiye'yi terk etmesini istedik. Benim her zaman bilinen bir tavrım var, onu gerekçe olarak sunmuşlar.

Siyasette her zaman dik durmayı seven ama dikleşmeyi sevmeyen bir insanım. Dolayısıyla kalkıp da darbe ile iktidara gelenlere hiçbir zaman saygı duymayacağım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...