Erdoğan'dan namaza durmuş gölgeyle poz

Sivas’a giden Başbakan Erdoğan, Divriği ilçesindeki Ulu Camii’de incelemelerde bulundu. Erdoğan, ikindi vaktinde cami kapısında beliren namaz kılan insan figürüyle fotoğraf çektirdi.

Haberler 24.08.2010 - 18:53

Erdoğan'dan namaza durmuş gölgeyle poz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda incelemede bulundu.

Başbakan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile diğer ilgililerle birlikte eseri gezdi. Erdoğan, tarihi yapı ve burada yapılması planlanan çalışmalar hakkında uzmanlardan bilgi aldı.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra caminin bezemeli kapısının önünde basın mensuplarına poz verdi.

Erdoğan, tarihi eserin batı kısmında camiye girişi sağlayan "Taç Kapı"da, ikindi namazı vaktinde güneşin etkisiyle ortaya çıkan namaz kılan insan figürüne de baktı.

Erdoğan, kızı Sümeyye'yle hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, kızı Sümeyye'yle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tarihi caminin korunmasında ihmaller olduğunu söyleyen Erdoğan, eserle ilgili ihaleye çıkılacağını hatırlattı.

Erdoğan, “Sivas’ta 100'ü aşkın vakıf eseri zaten restore ettik. Şimdi de inşallah Divriği Ulu Camii ile ilgili bu adımı Kültür ve Turizm Bakanlığımız olarak atacağız. Öyle zannediyorum ki 2011 programı içine almak suretiyle bunu başlatırız" diye konuştu.

Erdoğan, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı gezdikten sonra eserin avlu girişi önünde toplanan vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Erdoğan, "Biz Sivas'ta şu 7.5 yılı aşkın sürede 100'ü aşkın tarihi eseri aslında yeniledik, restore ettik. Divriği artık gerek dünyada, gerek ülkemizdeki tüm insanların gelip gezdiği, dolaştığı bir yer haline gelecek” dedi.

Havadan bir polis helikopterinin de sürekli uçuş yaptığı Erdoğan'ın ilçe ziyareti sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

CAMİYE TURİST AKINI
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na girişi sağlayan “Taç Kapı”daki namaz kılan insan figürü, 2005 yılında bir turist tarafından görüntülenmişti.

Fotoğrafla birlikte sözkonusu figüre yoğun ilgi gösterilmişti. Yerli ve yabancı birçok turist, gölgeyi görmek için ilçeye geliyor.

Turistler, ikindi namazı vaktinde ortaya çıkan ve 4 metre uzunluğundaki namaz kılan insan figürünün önünde hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası; BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından ''Dünya Kültür Mirası Listesi''ne alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...