Erdoğan’dan nükleer mesajlar

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve İranlı diğer yetkililerle görüşmesinde neler konuşuldu?  Erdoğan’ın İran ziyaretinin perde arkası...

Haberler - NTV Haber 27.10.2009 - 23:57

Erdoğan’dan nükleer mesajlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran temaslarında İran ile Batı arasında nükleer teknoloji konusunda yaşanan gerginlik de ele alındı.

Ankara, Tahran'a nükleer teknolojinin hiçbir gerekçeyle sınırlandıralamıyacağı ve nükleer silahlar kimin elinde olursa olsun karşı olduğu mesajını verdi. Nükleer gerginlik konusunda Tahran'dan gelen mesajların da olumlu yönde olduğu kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, Türk heyetinin hem İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hem de Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'yle görüşmelerinde, 4 önemli mesaj verildi:

- Nükleer teknoloji insanlığın ortak malıdır, kimse bunu sınırlamamalı.

- Teknoloji akışkandır ve kimse nükleer teknolojiye ipotek koymamalı. Hiçbir ülkeye hiçbir gerekçeyle sınırlama getirlmemeli.

- Nükleer silahlar kimin elinde olursa olsun buna karşıdır. Bölgemizde nükleer gerginlik istemiyoruz, Ortadoğu bu gerginlikten arındırılmış bölge olmalı.

- Bu meselenin çözümünde Türkiye askeri yöntemleri doğru bulmuyor. Uygulanan ekonomik yaptırımlarsa o ülkenin halkına ve komşu ülkelere zarar veriyor.

İRAN'DAN OLUMLU MESAJ
Diplomatik kaynaklar, İran’ın Batı’yla yürüttüğü nükleer pazarlığın olumlu bir seyir izlediğini ve uzlaşma konusunda umutlu olduklarını belirttiler.

Tahran'daki görüşmelere katılan diplomatik kaynaklar, İranlı yetkililerin bu konuda "Zıtlaşırken ne kadar cesursak uzlaşırken de o kadar cesur olabiliriz’ ifadelerini kullandığını ifade ettiler.

Sayfa Yükleniyor...