Erdoğan'dan Obama'ya 'Ermeni' mektubu

Başbakan Erdoğan, 1915 Ermeni iddialarına destek veren tasarının ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülecek olmasıyla ilgili 'endişelerini' dile getirdi.

Anadolu Ajansı 20.12.2010 - 19:26

Erdoğan'dan Obama'ya 'Ermeni' mektubu

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren tasarı ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Kongre ve Temsilciler Meclisi geleneğinde de çok olmayan bir şekilde, dönemini tamamlamak üzere olan bir temsilcinin böyle bir girişimde bulunması, Türk-Amerikan ilişkileri bakımından bizi ciddi şekilde endişelendirdi" dedi.

Davutoğlu, mevkidaşı Hillary Clinton ile telefonda görüştüğünü, Başbakan Erdoğan'ın da ABD Başkanı Barak Obama'ya mektup yazdığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup göndermesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Görüşmemizdeki temel mesaj; Türk-Amerikan ilişkilerinin bu tür teşebbüslerin gölgesi altında olumsuz şekilde etkilenmesini engellemeleri gerektiğini kendilerine ilettik. Ve bu noktada etkin bir şekilde devreye girmeleri gerektiğini söyledik çünkü, yönetimin bu konudaki tutumu önemlidir.

Kendisi, bu konuda her türlü çabayı göstereceklerini ifade etti. Zaten Büyükelçiliğimiz de yoğun bir çaba içinde, yoğun bir temas trafiği içinde. Benzer bir mesajı da Sayın Başbakanımız yazdığı bir mektupla Sayın Obama'ya dün akşam itibarıyla iletti'' şeklinde konuştu.

"GEÇMESİ TAHRİBATA YOL AÇAR MI?"
Davutoğlu, bir gazetecinin ''Bu tasarının Temsilciler Meclisinden geçmesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde ağır bir tahribata yol açar mı?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Biz Temsilciler Meclisinden geçmeyeceğini ümit ediyoruz ve bu konuda ABD'li muhataplarımız da yönetimdeki muhatapların da gerekli çalışmaları etkin şekilde yapacaklarına inanıyoruz. Çünkü, bize verilen cevaplar bu niteliktedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı da biliyorsunuz, yönetim olarak bu tasarıya karşı olduklarını açık bir şekilde ortaya koydular. Ben ABD'de bulunduğum sırada, Kongre temaslarım esnasında da zaten Türk-ABD ilişkilerini en geniş çerçevesiyle tartışma imkanı bulmuştum ama o zaman böyle bir şey gündemde değildi. Bu toplantılarda bu konudan söz edilmemişti. Ümit ederiz ki bu, noktasal bir girişim halinde kalır. O çerçevede bakıyoruz. İnşallah Türk-ABD ilişkilerini yeni bir sınava sokacak bir karar çıkmaz Temsilciler Meclisinden.

"KONUŞMAYA, DİYALOĞA HAZIRIZ"
Bizim ilişkilerimiz köklü ilişkilerdir, sağlam ilişkilerdir, geçmişi köklü, gelecekte de iki ülke hemen hemen her alanda birbirine ihtiyaç hissediyor. Bunun göz önünde bulundurulacağına ümit ediyoruz. Biz bu konuda gerekli tutumu her zaman sergiledik. Ortak tarih komisyonu teklifimizden tutun, son dönemde yürüttüğümüz temaslara kadar her alanda biz, adil hafıza etrafında Ermenistan ile Ermeni toplumu ile her yerde konuşmaya, görüşmeye, diyalog kurmaya hazırız.

Ancak bu çabalar sürerken, bu konudan bihaber, konuyla ilgili hiçbir tarihi bilgiye sahip olmayan bazı kongre üyelerinin kendi küçük siyasi hesaplarıyla bu tür çabalar içine girmesi, herşeyden önce ABD'nin çıkarlarına da uygun düşmez. Ümit ederiz ki böyle bir yanlış içine girilmez. Sayın Başbakanımızın, Sayın Obama'ya bu konuda mesajları da bu çerçevededir. Dolayısıyla böyle bir şey beklemiyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...