Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Moldova'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'da yaptığı konuşmadaki mesajları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Erdoğan, ''Doğrusu ben kısmen dinleme fırsatı buldum ve dinlediğim bölümleri itibarıyla o bölümlerin tamamına ben de katılıyorum. Temenni ederim ki ülkemdeki siyasiler de bunu masaya yatırıp bunlarla da bir ortak aklı oluştururuz'' dedi.

DAVUTOĞLU: ORTADOĞU'DA DAHA AKTİF OLUNMALI
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Obama'nın mesajlarına ilkesel olarak katıldıklarını, ancak bu mesajların ötesinde başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun gündemdeki sorunlar ve özellikle de Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerle ilgili daha aktif bir şekilde girişimlerde bulunması gerektiğini bildirdi.

Davutuoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Haziran ayında düzenlenen ilk resmi toplantıya dönem başkanı olarak başkanlık etmesinin ardından Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davutoğlu ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam dünyasına seslendiği Kahire'den yaptığı konuşmayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine konuşmayı New York'ta izlediğini ve konuşmanın Türkiye'de TBMM'de yaptığı konuşmanın ''bir anlamda daha da açılımı olduğunu'' belirtti.

Davutoğlu ''İlkesel olarak Başkan Obama'nın zikrettiği hususlara katılmamak mümkün değil ve bunu doğru ve zamanlı mesajlar olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu mesajların ötesinde artık başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun gündemdeki sorunlar ve özellikle de Orta Doğu'da yaşanan gelişmelere ilgili, daha aktif bir şekilde, belli bir çerçevede girişimlerde bulunması gerekiyor. Sayın Obama'nın konuşması Batı-İslam dünyası ilişkileri bağlamında doğru bir çerçeve çizmiştir.''

Obama'nın konuşmasında Türkiye'nin rolüne atıfta bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, ''Türkiye olarak biz Doğu-Batı, Kuzey-Güney hangi coğrafyada ya da hangi kültürler, ekonomik yapılar arasında olursa olsun hiçbir gerilimin tarafı değiliz ve bu gerilimlerin aşılabilmesi için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz'' dedi.