Erdoğan’dan özel hastaneye ‘Libyalı’ tepkisi

Geçirdiği ikinci ameliyatın ardından ilk kez kameraların karşısına çıkan Başbakan Erdoğan, bazı özel hastanelerin Libyalı yaralılardan ücret istemesini eleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.02.2012 - 17:56

Erdoğan’dan özel hastaneye ‘Libyalı’ tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan ve El Kib, yaptıkları toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.


Geçirdiği ikinci ameliyatın ardından ilk kez kameraların karşısına çıkan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Mevcut takvime göre 4 ay sonra Libya'da Ulusal Kongre seçimlerinin yapılması planlanıyor. Libya'daki söz konusu seçimlerin zamanında, adil, şeffaf bir şekilde yapılacağına yürekten inanıyorum.

olarak bizler, Libya'daki bu geçiş sürecini bugüne kadar samimiyetle destekledik, bundan sonra da tüm imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz.

Libya'da geçiş sürecinin başarı ile tamamlanması, ülkedeki güvenliğin tesis edilmesiyle doğru orantılıdır. İnanıyorum ki Libya yönetimi de bundan asla taviz vermeyecektir. Bu çerçevede ülkedeki güvenlik birimlerinin yeniden yapılanması ve milis güçlerinin dağıtılması özellikle önem arz ediyor.

Libya'da iç güvenliğin tesis edilmesi için Türkiye olarak bizler gerek eğitim, gerek malzeme yardımı sağlanması hususunda bir dizi adım atıyor, çeşitli girişimlerde bulunuyoruz.

Bugüne kadar Libya'daki yaralı, hasta kardeşlerimizin Türkiye'deki tedavisiyle alakalı bir devlet hastanelerinde olan tedaviler, bir de özel hastanelerde olan tedaviler... Devlet hastanelerinde olan tedavilerle ilgili olarak zaten bizim herhangi bir beklentimiz olmadığı gibi, bir ücret tahsili de söz konusu olmamıştır. Fakat bazı özel hastanelerin, ki şu anda bunların üzerindeyiz, takipçisiyiz ve çok farklı bir şekilde burada ücretler tahsil edildiğine dair bugün bilgiler bize aktarıldı ve biz kendilerinden belgeler istedik ve bu belgeleri almak suretiyle de bunların üzerine gideceğiz. Bu konuyla ilgili yapılması gereken ne varsa bunu da yapacağız. Bunu ben tamamıyla insan hayatını fırsata dönüştürmek olarak görüyorum. Sağlığı fırsata dönüştürmek isteyenlerin, bu tür olayları fırsata dönüştürmek isteyenlerin, kusura bakmasınlar bir bu millete yakışan hiçbir yanı olamaz, iki bizim idaremizde böyle bir faaliyet gösteremez. Bunun da gereğini yapacağımızı burada özellikle bu basın toplantısı vesilesiyle açıklamak istiyorum."

Sayfa Yükleniyor...