Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlişkileri düzeltmek istiyoruz ancak ilk adım Türkiye'den gelmeli" diyen Rusya lideri Putin'e "Nasıl bir ilk adım bekleniyor, anlamakta zorlanıyorum" sözleriyle yanıt verdi.

ntv.com.tr 31.05.2016 - 17:19 | Son Güncelleme : 31.05.2016 - 18:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Afrika ziyareti öncesi Adnan Menderes Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'a Almanya Meclisi'nde 1915 olaylarına ilişkin tasarının oylamasına yönelik değerlendirmesi soruldu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ardından kendisinin de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme yaptığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Dün Sayın Başbakan Merkel ile görüşme yaptı. Ben de kendisiyle görüşme yaptım. Kendileri 'elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz' diye ifade kullandı. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz var mı? Bizim böyle bir problemimiz yok, bu konuda rahatız. 

"KABUL EDİLİRSE İLİŞKİLER ZEDELENİR"

Aramızdaki ilişkiler çok üst düzeyde. Böyle bir oyuna gelecek olursa iki ülke arasındaki ilişkileri zedeler. Öyle sanıyorum ki bunların hepsi düşünülecektir. Çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Bİr karar çıkar ondan sonra bunun değerlendirmesini yaparız. Bunun uluslararası hukukta bizi bağlayıcı bir yanı yok." 

"RUSYA NASIL BİR İLK ADIM BEKLİYOR?"

Rusya lideri Vladimir Putin, ilişkileri düzeltmek istediklerine ancak ilk adımın Türkiye'den gelmesi gerektiğine yönelik bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklama üzerinden Türkiye-Rusya ilişkilerine değinen Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor onu anlamakta zorlanıyorum. Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de biz değiliz.

"PİLOT İÇİN TÜRKİYE'Yİ FEDA ETTİ"

Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür.

Biz burada Rusya ile münasebetleri yeniden geliştirmenin yeniden farklı bir konuma taşımanın gayreti içinde olmalıyız diye düşünüyorum. Umarım bu sıkıntı bir an önce aşılır ve Türkiye ile Rusya son 10 yılda atılan adımları atmaya devam eder." 

"ALIŞMADILAR AMA ALIŞACAKLAR"

Erdoğan, üst yargı kurumlarının başkanları ile Rize'de çay toplamasına yönelik eleştirilere de yanıt verdi.

"Ben bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52'sinin oyunu alarak seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yargı organının da Cumhurbaşkanıyım, yürütmenin de Cumhurbaşkanıyım, yasama
organın da Cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşımın içine giren muhalefet siyaseti öğrenememiş. Önce siyaseti öğrenmeli.

Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse niye selam verdi diye hesabını soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Biz yargının başkanlarıyla, temsil noktasında olanlarıyla bu tür seyahatleri yaparız. Bunun yasal, ahlaki teamül olarak hiçbir yanlış yanı yoktur. Bunlara alışmadılar bunlar bu güne kadar, alışacaklar."

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Bir gazetecinin, "Mayıs ayı içinde katıldığınız bir televizyon programında İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi konusunda ay sonuna kadar bazı gelişmelerin olabileceğini söylemiştiniz. Bu konuda yeni bir gelişme var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu konuda olumlu gelişmeler noktasında şu anda yine aynı noktadayız. Temennimiz odur ki bizim söylediğimiz özürdü, tamam. Tazminattı, bu da tamam gibi görünüyor. Üçüncüsü ambargonun kaldırılması ki bu ambargonun içeriğinde bir, şu anda Filistin'de ciddi bir enerji, elektrik sıkıntısı var. Bunun giderilmesi için bazı teklifler yaptık. Su sıkıntısı var, çok çok ciddi manada. Bu konuda tekliflerimiz oldu. Denizden arıtma olabilir, sondaj olabilir. Bu konuda desteklenmesi istendi ve gelişmeler olumlu gibi görünüyor. Eğer bunları aşabilirsek, bir diğer konu da okul, hastane gibi... Biliyorsunuz, Birleşmiş Milletler'in dahi yaptırdığı okullar orada bombalandı. Orada okulların yapılması, hastane yapılması konusunda müsaade edilirse bizler Türkiye olarak enerjide, suda bütün şebekelere varıncaya kadar yapacağız. Bunun dışında zaten gıda, giyecek, ilaç gibi konularda 'Türkiye üzerinden olursa bunu kabul ederiz' diyorlar. Bunun da çalışmalarını o şekilde yapıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...