Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 37. yılı kutlamaları için dün KKTC'ye giden; ziyaret öncesi ve sonrasında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, bir kez daha konuştu.

İlişkili Haberler


Kıbrıslı gazetecilerle görüşen, KKTC yolculuğu öncesi havalimanında konuşan, Ada'ya gittiğinde halka seslenen, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, son demecini TRT Haber ve BRT ortak yayınında verdi.

Dünkü açıklamalarıyla ilgili Rum Kesimi lideri Hristofyas'ın 'Tehditkar, tahrik edici' yorumu hatırlatılan ve mesajı olup olmadığı sorulan Erdoğan, "Artık bıçak kemiğe dayanmak üzere, kemiğe dayanırsa Türkiye o zaman tavrını oturur Kuzey Kıbrıs ile konuşur, net olarak ortaya koyar ve adımını atar'' dedi.

TRT Haber ve BRT'de canlı yayınlanan programa katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'a, ''Sayın Hristofyas Kıbrıslı gazetecilere dün Ankara'da yaptığınız açıklamaları 'Tehditkar olarak, tahrik edici olarak niteledi. Böyle giderse çözüm olmaz' dedi. Buna bir yanıt vermek ister misiniz? Rum tarafına bir mesajınız var mı?'' soruları soruldu.

"SÜREÇ SIFIRLANMIŞTIR"
Erdoğan, ''Rumlara mesajım açıkça ortada. Önce sormak lazım, 'Siz Annan Planı'nı kabul ettiniz mi etmediniz mi?' O kadar basit. Onlar Annan Planı'nı reddettiler. Yüzde 75 ile.

Şimdi siz bunu reddediyorsunuz, bizden ne bekliyorsunuz? 'Kuzey Kıbrıs'ın tamamını alın' dememizi mi bekliyorsunuz? Çok açık şunu söylüyorum, artık bütün her şey geride kalmıştır. Bundan sonraki süreç sıfırlanmıştır, dolayısıyla bir milattır.

"YİNE OYALIYORLAR"
Bu görüşmelerde Kuzey ile Güney görüşmelerini yapar, nereye varırlar bilemem. Biz daha önce de kendilerine biliyorsunuz, Kuzey Kıbrıs olarak, gerekli olan başlıkları, hepsini verdik. Ona cevap vermediler. Yine oyaladılar. Şimdi yine oyalama taktiği yapıyorlar.

"İKİ TARAF ANLAŞIRSA DESTEKLERİZ"
Bir gazetecinin ''Eğer iki lider müzakere masasında ortak bir sonuca varırlarsa Türkiye bunun arkasında olacak, bunu söyleyebilir miyiz?'' demesi üzerine Erdoğan, ''Tabi, ne ala. Yeter ki anlaşsınlar'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, ''Bizim dediğimiz ne? Adil, kapsamlı, eşit statüde, burası çok önemli, iki kurucu devlet esasına dayalı federatif yapı. Kıbrıs Türk devleti kurucu devlet, Kıbrıs Rum Devleti kurucu devlet. Böyle olmaması halinde kimse bizden herhangi bir şey beklemesin. Onlar kendilerine göre güdecekleri bir Kuzey Kıbrıs bekliyorlar. Yok öyle bir şey, mümkün değil. O zaman biz kendi varlığımızı inkar ederiz'' dedi.

"BİZ ÇÖZÜM, ONLAR TIKAMA PEŞİNDE"
Bu konuda bir şeyin iyi tespit edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, ''Güney Kıbrıs'ın çözüm diye bir derdi var mı? Böyle bir dertleri yok. Biz çözüm peşindeyiz, onlar ise tıkama peşinde. Bakın şimdi önümüzde 19 görüşme yapacaklar. Belki de bu 19 görüşmeyi yapamayacaklar. Niye? Çünkü kendi iç dertleri bu işi yapmaya müsaade etmeyecek. Çünkü, onlar bir şeylere rağmen masaya geliyorlar. Ama biz Kuzey Kıbrıs'ın hukukunu koruma adına masadayız'' dedi.