Erdoğan’dan Rusya açıklaması

“Türkiye - Rusya ilişkileri; Rusya’nın Suriye operasyonu ve Rus uçaklarının Türk hava sahasına yönbelik ihlallerinden nasıl etkilenir?” Bu soru, Japonya yolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu.

NTV Haber 08.10.2015 - 09:33

Erdoğan’dan Rusya açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'ya giderken uçakta, Rusya'nın Suriye operasyonunu ve hava sahası ihlallerini değerlendirdi.

"Türkiyeyi kaybetmek Rusya için ciddi kayıp olur. Akkuyu santralini Ruslar yapmazsa başkaları yapar" diyen  Erdoğan, Rusya ile yapılan doğalgaz ticaretinin etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna, da şu yanıtı verdi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Waseda Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Waseda Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi.

"Biz Rusya’nın bir numaralı doğalgaz tüketicisiyiz. Türkiye’yi kaybetmek Rusya için ciddi bir kayıp olur. Türkiye, gerektiğinde, doğalgazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir."

Hava sahası ihlalleri konusunda ABD ve NATO ülkelerinin daha farklı bir tavır almaları gerektiğini de belirten Erdoğan, gerekirse ABD Başkanı Obama ile görüşebileceğini de söyledi.

Rusya'dan gelen açıklamaların ciddiyetle bağdaşmadığını da dile getiren Erdoğan, yaşananlardan dolayı Rusya'ya kırgın olduklarını belirterek, "Bu şartlarda Putin'i aramamın anlamı yok" şeklinde konuştu.

BİLAL ERDOĞAN AÇIKLAMASI 

Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan'ın yurt dışına kaçtığına yönelik haberlere de sert tepki gösterdi. Oğlu Bilal Erdoğan'ın doktorasını tamamlamak için İtalya'da olduğunu söyleyen Erdoğan, "Yok efendim neymiş, 1 milyar doları İtalya’ya kaçırmış! Böyle bir yalan olabilir mi?" şeklinde konuştu.

"Bu tür alçaklıklar dünyanın hiçbir yerinde hoş görülmez" diyen Erdoğan, "Ama bizde bazı medya organları bu tür şeylere tevessül ettiği gibi, muhalefet partileri de iftiraları kullanarak siyaset yapabiliyor. Avukatlarımız tabii ki gerekli davaları açıyor" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...