Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Romanya'da bir açıklama yaptı.

İstanbul Adliyesi'nde savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği saldırıya değinen Erdoğan, "Rehin aldıktan sonra kendisini canice şehit ettiler. Kendileri de güvenlik güçleri tarAfından bunun bedelini ağır ödediler" diye konuştu.

"Terörizm bir bölgenin sorunu değil, tüm dünyanın ortak sorunudur" diyen Erdoğan, "Buna karşı da dayanışma içerisinde bu mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan, AK Parti'nin Kartal ilçe teşkilatına yapılan silahlı baskının çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir girişim olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Bütün bunlar bilinmelidir ki demokrasi bu saldırılar karşısında pes edecek bir sistem değildir. Milletimin seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak sonuna kadar gerekli mücadeleyi vereceğim."

ZİRVE YAPILACAK

Türkiye'ye döndükten sonra dar kapsamlı bir zirve ile yaşananları ele alacaklarını belirten Erdoğan, "Devletlerin yönetiminde endişesiz an olmaz. Buna karşı gerekli tedbirleri alırsınız. Bizler yönetici olarak bu konuda duyarlı olmaya mecburuz. Ülkemize döndükten sonra dar kapsamlı bir zirveyle bir değerlendirme yapacağız" dedi.

"Biz çözüm süreci ortada ve istismarların farklı bir şekilde gündeme geldiğini görüyoruz" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bir şey çok önemli terör örgütünün bu vahşetlerdeki caniliği, alçaklığı ve bunlar üzerinden hala siyaset yapmaya gayret edenlerin yaklaşımı...

Bu konuda siyasi partiler, bugün bir milli yaklaşım ortaya koymazsa ne zaman bunlar milli bir yaklaşım ortaya koyacaklar Ne zaman bir milli duruş ortaya koyacaklar Bu, çok çok önemli. Asıl bunun üzerinde durulması gerekir."

"YASAK GELMESE DEVSAM EDECEKLER"

Erdoğan'ın medya kuruluşlarına da eleştirileri oldu. 

"Medya kuruluşları bunlarla el ele vererek bu görüntüleri yayınlama gayreti içerisine girdiler" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, "Yasak gelmese bu görüntüleri yayınlamaya devam edecekler. Bunlar insani değil. Türkiye'ye döndükten sonra değerlendirmesi yapılacak. Daha farklı açıklamalarımız da olacak" değerlendirmesini yaptı.

"HANİ SİLAH BIRAKACAKLARDI?"

Erdoğan şöyle devam etti: Hani bunlar silah bırakacaklardı? Bunlar hiç dürüst olmadı. Umarım bu yaşananlar ciddi bir ders olur. Şehidimizin ailesine tekrar baş sağlığı diliyorum. Güvenlik güçlerimize de görevlerini yerine getirdikleri için teşekkür ediyorum.

PROGRAM İPTAL, TÜRKİYE'YE DÖNÜYOR

Yurtdışında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'ye erken dönecek.

Romanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi nedeniyle akşam saatlerindeki programını iptal oldu.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, Erdoğan'ın onuruna yemek verecekti.

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ailesine taziye
ziyaretinde bulunacağını bildirdi.