Erdoğan'dan sert mesaj

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ödül töreninde konuşan Başbakan Erdoğan isim vermedi ama hedefinde cemaat vardı. Erdoğan, "İlmi güç için, şantaj için, şebekeleşme ve örgütlenme için istismar aracı olarak kullananları bu medeniyet hiç kabullenmemiştir" dedi.

Haberler 25.01.2014 - 13:00

Erdoğan'dan sert mesaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı "Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Onur ve Hizmet Ödülleri" törenine katıldı.

Törende konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi:

"Yaşadığımız fetret gelip geçer, maruz kaldığımız ihanetler hiç şüpheniz olmasın milletin engin feraseti karşısında eriyip yok olup gider. Bu medeniyet öyle bir medeniyettir ki yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş, kalbi boş, zihni boş alim müsveddelerini bünyenin virüsü redettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir.

İlmi iktidar vasıtası olarak görenleri bu medeniyet yine mahkum edecektir. İlmi bir sihir gibi bir efsunlama vasıtası gibi görenleri bu medeniyet yine reddecektir. İlmi güç için, şantaj için, şebekeleşme ve örgütlenme için istismar aracı olarak kullananları bu medeniyet hiç kabullenmemiştir. Göreceksiniz yine kabullenmeyecektir. İman dilde kalmayıp kalbe indiğinde imandır. İlim kitapta, cübbede kalmayıp akla ve gönle girdiğinde ancak ilimdir. Yunus'un ifadesi ile 'Dervişlik olaydı taç ile hırka, biz dahi alırdık otuza kırka.'

Ben inanıyorum ki; bu aziz millet işte sizler gibi içi ve dışı ile bir, dili ve kalbiyle bir, ülkesiyle, milletiyle, coğrafyasıyla ve medeniyetiyle bir alimlerin samimi gayretleriyle ilim şehirlerini yeniden ve çok daha güçlü şekilde inşa edecektir.

Rabbim bizi ilimden ve alimlerden uzak bırakmasın."

Sayfa Yükleniyor...