İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Somali’de mevkidaşı Hasan Şeyh Mahmud Adel Abdulle ile basın toplantısı düzenledi.

''THY HAFTANIN HER GÜNÜ MOGADİŞU'YA SEFER DÜZENLEYECEK''

Erdoğan şunları söyledi:

''İmzalanan anlaşmalarla yeni bir safhaya geçeceğiz. İkili görüşmelerimizde üç işbirliği anlaşması imzaladık: Gençlik ve spor, deniz ulaştırma ve savunma sanayii. THY haftanın her günü Mogadişu'ya sefer düzenleyecek. Uluslararası toplumu Somali ile bağlarını güçlendirmeye davet ediyoruz.

''İLK ETAPTA 10 BİN KONUT YAPMAK SURETİYLE...''

Diyoruz ki bir konut yapımına girelim. Ama önce bir şehir planlaması yapalım. İlk etapta 10 bin konut yapmak suretiyle şehrin görünümünü değiştirelim. İnanıyorum ki 1-2 yıl içerisinde bu 10 bin konutu hazırlar Somali'ye kazandırırız.''

''KORKMADAN İNSANLARA HİZMET AŞKIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ''

Erdoğan'a, Somali'de geçen hafta yaşanan terör saldırısı soruldu.

Cumhurbaşkanı, ''Türkiye terörle iç içe yaşayan bir ülke. Bu sıkıntılar var diye Türkiye'de gitmediğimiz il olmadı" dedi.

Somali'deki terör grupları nedeniyle pes etmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, "İnsani, vicdani görevlerimizi yerine getirirken şehitlerimiz de olacak; şehadet sadece o kardeşlerimiz için değil Allah lütfederse bizim için de olur. Bundan çekinmek kaçmak olmaz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, korkmadan insanlara hizmet aşkını sürdüreceklerinin altını çizdi.

Somali'de Mogadişu Havaalanı terminal binası ve Somali-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesi'nin açılışlarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üç yıl önce verdiğimiz sözlerin tutulduğunu görmek bizi memnun etmiştir" ifadesini kullandı.