Erdoğan’dan TSK’ya cevap

Başbakan Erdoğan, TSK’nın Balyoz açıklaması ile yanlış yaptığını belirtti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni de eleştiren Erdoğan, büyükelçiliğin kızına 'Fotoğrafın düzgün değil' diyerek vize vermek istemediğini söyledi.

13.04.2011 - 16:37

Fransa’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce Balyoz davasından tutuklu askerlerle ilgili açıklama yapan TSK'yı eleştirdi.

Askerlerin tutukluluk hallerine yönelik itirazı reddeden mahkemenin kararını anlamadığını belirten TSK, bu açıklamayı Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde duyurmuştu.

Başbakan Erdoğan bu açıklamanın doğru olmadığını belirtip, “TSK Balyoz açıklamasında yanlış yaptı” dedi.

Erdoğan'ın hedefinde ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de vardı.

Büyükelçi ve hükümet arasında yaşanan tartışmaya yeni bir açıklamayla katılan Başbakan Erdoğan, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tutuklanmasına yaptığı yorumla hükümet cephesinden tepki alan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'ye Fransa'dan yüklendi.

Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'nin kızına 'Fotoğrafın düzgün değil' diyerek vize vermek istemediğini söyledi. Kızı ve gelininin ABD vizesi almak için başvurduğunu, ilk başta bir sorun yaşamadıklarını ancak daha sonra kızının fotoğrafının uygun olmadığını söyleyerek başka fotoğraflar istendiğini belirtti. Sonrasında kendisinin ve Ankara'nın devreye girmesi ile sorunun çözüldüğünü belirtti.

Erdoğan bu konuyla ilgili, "Bir başbakan olarak benim kızım bu sorunu yaşıyorsa, vatandaşlarım acaba ne sorun yaşıyor" diye sordu.

Başbakan ayrıca Büyükelçi Riccardone'nin bugünkü açıklamalarıyla ilgili olarak, "Önce kendileri demokrasiyi kavrasınlar" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değişmesinin davayı sürecini değiştirmeyeceğini belirtti.

Başörtülü aday konusunda ise Başbakan, "Pazarlık haline getirilmemeli bu yakışıksız olur" yorumunu yaptı.

BDP'nin Güneydoğu'daki devlet imamlarına yönelik sivil itaatsizlik çağrısına da Erdoğan, "Diyanet'in beyanlarını tanımıyoruz demek tehlikeli" dedi.

Erdoğan, "Güneydoğu'da marka değil, hizmet peşindeki adayları seçtik" ifadesini kullandı.

Erdoğan Chirac döneminde Fransa-Türkiye ilişkilerinin olumlu olduğunu, şu anda ise olumsuz yöne gittiğini savundu. Başbakan Fransa'da Türk vatandaşlarına ayrım yapıldığını ancak Türkiye'de Fransız iş adamı ve vatandaşlarına böyle ayrımcılık yapılmadığını anlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...