Resmi ziyaret için Nijerya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile görüştü.

İki lider görüşme sonrası kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın operasyonların devam ettiği Diyarbakır'ın Sur ilçesine yürüyüş yapılması çağrısına yönelik değerlendirmesi soruldu.

"Bölge halkının, Kürt kardeşlerimin, böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya 'evet' diyeceğine inanmıyorum" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok. Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir, savcıların da kendi üzerine düşen görevi burada yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur.

Şu anda güvenlik güçlerinin bölgede çok ciddi bir 'huzur operasyonu' adı altında yürüttükleri bu operasyonlardan netice alma konumuna geldikleri dönemde, bu ifade ettiğiniz zat, bunlar, rahatsız olmaya başlamışlardır.

Çünkü bölge artık kendine geliyor, bölge artık huzur bulmaya başlıyor ve hükümetimizin de yoğun bir şekilde bu operasyonların netice almasından sonra, bölgede kentsel dönüşüm, değişim ve vatandaşımızın çok daha huzurlu bir şekilde yerleşim alanlarına sahip olması için atacakları adımların endişesi bunları şu anda kaplamıştır. Bir an önce inşallah neticeyi alıp, bölgede o huzurlu günlere yeniden döneceğiz."

"ÖLEN DE ÖLDÜREN DE ALLAHU EKBER DİYOR"

Erdoğan'ın terör konusunda da mesajları oldu. Terörün inanç ve etnik grupla irtibatlandırılmasının yanlış olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Müslüman olarak bizi üzen şey, Irak'a Suriye'ye Nijerya'ya Yemen'e bakıyoruz ölen Allahu ekber diyor, öldüren Allahu ekber diyor. Çünkü terörün dini milleti yoktur. 

Terör örgütlerini konusunda ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz. Terörün etnik grup ve inançla irtibatlandırılması teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. Terörün bu dokuyu tahrip etmesine izin vermemeliyiz. Terörle mücadele konusunda Nijerya ile işbirliğine hazırız."