Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütleri arasında bir fark olmadığını söyledi ve "DEAŞ'ın bombalarıyla ölenler insan da PKK'nın bombalarıyla, roketleriyle, silahlarıyla ölenler insan değil mi?" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, Çankırı'daki bir açılış töreninde konuştu.

"PKK ve uzantısı olan PYD'nin, DHKPC'nin hiçbir farkı yok. Bunların hepsi varlığımıza kast eden eli kanlı terör örgütüdür" diyen Erdoğan, "Benim teröristim iyi senin teröristin kötü anlayışı en az terör kadar tehlikelidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle deva m etti:

"PKK'nın katlettiği insanları görmezden gelen bir kesim var. DHKP-C'nin eylemlerin sempatiyla karşılayanlar olduğunu görüyorum. Ülkemizde, PKK terörünü, PKK'nın şehit ettiği güvenlik görevlilerimizi, katlettiği insanlarımızı görmezden gelen bir kesim var.

Bunlar, PKK'yı ve örgütün güdümündeki diğer yapıları, onların mensuplarını parlatmak için, adeta kırk takla atıyorlar. Aynı şekilde DHKP-C'nin eylemlerini, örgütün faaliyetlerini adeta sempatiyle karşılayanlar olduğunu görüyoruz.

DEAŞ'ın Suruç'ta patlattığı bomba ile PKK'nın Gaziantep'te patlattığı bomba arasında ne fark var DEAŞ'ın bombalarıyla ölenler insan da PKK'nın bombalarıyla, roketleriyle, silahlarıyla ölenler insan değil mi?" 

"BENİ SORUMLU TUTAN TERÖRLE AYNI SAFTA"

Erdoğan, terörle mücadele üzerinden kendisine yöneltilen eleştirilere de "Türkiye tüm terör örgütlerine karşı samimi bir mücadele verirken olaylardan devleti, hükümeti ve hatta şahsımı sorumlu tutanlar doğrudan terör örgütleriyle aynı safta yer aldıklarını bilmelidirler. Biz bu çabaların gerisindeki niyeti iyi biliyoruz" sözleriyle yanıt verdi. 

"YATIRIMCI ORADA YATIRIM YAPAR MI"

Terörün ekonomik boyutuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Yatırımcı oraya neden gitmiyor. Yatırım yapıyor gelip fabrikasını yakıyorlar. Şimdi o girişimci orada yatırım yapar mı?" şeklinde konuştu. 

"Bizim devlet olarak görevimiz var, takip edeceğiz ama bölge insanı da onları yalnızlığa mahkum edecekler" diye konuşan Cumhurbaşkanı "Türkiye'nin önünü başka türlü kesemeyeceklerini anlayanlar terör kartını kullanıyor ama başaramayacaklar. Türkiye hedeflerine yürümeyi sürdürecek. Yan gelip yatarak terör örgütü mensubu olarak işsize iş bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, mülteci akını üzerinden eleştirdiği Batılı ülkel"Türkiye'nin 4 yıldır yaşadığı göç dalgasına onlar 4 ay dayanamadı" sözleriyle eleştirdi ve şöyle devam etti: 

"Suriye ve Irak'tan gelen 2.5 milyon kişiyi kabul ettik. Sadece İstanbul'da 500 bin Suriyeli var. Yediriyoruz, içiriyoruz. Türkiye böyle bir yükü üstlenmiş vaziyette. Batılı ülkeler 4 yıldır üstlendiğimiz yükü yeni yeni fark ediyor. Mültecilerin orada olmasını tek nedeni ülkelerinin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkmasıdır. Suriye meselesi doğru ele alınmazsa bir girdaba dönüşmesi kaçınılmazdır."